خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 14 آذر 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

تفاوت ایست قلبی با حمله قلبی را بدانیم

انتخاب | سلامت و پزشکی | چهارشنبه، 19 دی 1397 - 23:01
یک متخصص قلب گفت : وقتی کسی دچار سکته قلبی می‌شود یعنی کار قلب به دلیل یک مسئله الکتریکی متوقف شده اما حمله قلبی به دلیل مسدودشدن یک شاهرگ در قلب رخ می‌دهد.
ماندن،سينه،مواقعي،قفسه،ضربان،خون،زنده،درد،علائم،ادامه،حمله،ا ...

خلاصه خبر

یک متخصص قلب گفت : وقتی کسی دچار سکته قلبی می‌شود یعنی کار قلب به دلیل یک مسئله الکتریکی متوقف شده اما حمله قلبی به دلیل مسدودشدن یک شاهرگ در قلب رخ می‌دهد.
به نقل از آنا محمد خوش‌خویی ، گفت: وقتی کسی دچار حمله قلبی می‌شود، معنای آن این است که یکی از عروق مسدود شده و گردش خون را دچار اشکال کرده است اما ماجرا در ایست قلبی به‌گونه دیگری است؛ در ایست قلبی یک مسئله الکتریکی رخ داده و ضربان قلب به طور کلی متوقف می‌شود.
خوشخوی گفت: کسی‌‌که دچار حمله قلبی می‌شود کارکرد یک رگ از بدنش که خون را به قلب می‌رساند دچار مشکل می‌شود و نمی‌تواند خون را به‌درستی به قلب برساند.
در چنین شرایطی به‌اصطلاح می‌گویند قلب شروع به مردن می‌کند اما در چنین شرایط ضربان قلب ادامه پیدا می‌کند و درصورتی‌که این وضعیت ادامه پیدا کند آسیب بیشتری خواهد شد.
وی ادامه داد: اما در ایست قلبی ضربان قلب ریتمی می‌شود و در یک‌لحظه قلب از خون‌رسانی بازمی‌ماند و به علت نرسیدن خون به مغز و ریه و ارگان‌های حیاتی می‌تواند به این دستگاه‌ها آسیب برساند و اگر کمک‌رسانی صورت نگیرد شانس زنده ماندن وجود نخواهد داشت.
استفراغ نیز از علائم این عارضه به‌حساب می‌آید.
این پزشک متخصص در ادامه خاطرنشان کرد: درد در ناحیه قفسه سینه مهم‌ترین علامت حمله قلبی است البته گاهی در زنان این علائم متفاوت است.