خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 06 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

دستگاه ایرانیوم در صنعت هسته‌ای و پتروشیمی‌ها کاربرد اساسی دارد

باشگاه خبرنگاران | سیاسی | چهارشنبه، 18 بهمن 1402 - 12:18
اسلامی گفت: دستگاه ایرانیوم هم در خطوط تولید و فرآیند آزمون صنعت هسته‌ای و هم در پتروشیمی‌ها برای طیف‌سنجی ایزوتوپی کاربرد اساسی دارد.
صنعت،دستگاه،توليد،كشورمان،ايزوتوپ،انرژي،بازي،رئيس،سازمان

رئیس سازمان انرژی اتمی درحاشیه جلسه دولت؛
محمد اسلامی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران، با اشاره به پیشرفت‌های اخیر کشور در صنعت هسته‌ای، گفت: امیدواریم رویه حاضر در توسعه فناوری‌ها و تجهیزات هسته‌ای، تداوم یابد تا بتوانیم فضایی که توسط دشمنان بر ضد صنعت هسته‌ای کشورمان ایجاد می‌شود، بشکنیم و اجازه ندهیم بیش از این در کارمان اخلال به وجود بیاورند.
وی در پیش‌بینی بازی امروز ایران و قطر هم گفت: اگر بچه‌های تیم ملی با رعایت اصول تکنیک و تاکتیک و دستور‌های سرمربی تیم عمل کنند و همانطور که با ژاپن بازی کردند با قطر، روبرو شوند حتما در بازی امشب برنده می‌شویم.
رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به ساخت دستگاه ایرانیوم توسط متخصصان کشورمان، گفت: انحصار تولید این دستگاه در اختیار آمریکا، انگلیس و آلمان بود، اما دانشمندان صنعت هسته‌ای کشورمان طی چهار سال کار پژوهشی طاقت‌فرسا توانستند دستگاه راهبردی ایرانیوم را بسازند.
این دستگاه هم در خطوط تولید و فرآیند آزمون صنعت هسته‌ای و هم در پتروشیمی‌ها برای طیف‌سنجی ایزوتوپی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
اسلامی ادامه داد: تراز فناوری ایران در صنعت هسته‌ای الحمدلله به مرحله‌ای رسیده که علاوه بر تامین نیاز داخلی کشورمان، می‌تواند تولید کننده و فروشنده آن باشد.
یکی از مسائل مهم، غناسنجی ایزوتوپی در صنعت هسته‌ای است.
وی ادامه داد: دستگاه ایرانیوم در بخش ایزوتوپ‌های پایدار که خطوط تولید آن را در دست احداث داریم.
۲۳۰ ایزوتوپ وجود دارد و زنجیره ارزش و اقتصاد دانش‌بنیان در این بخش است.
خط نیمه صنعتی ایزوتوپ توریوم را افتتاح کردیم.
این کار، اقدام بزرگی بود که به صورت روزافزون استمرار خواهد یافت.
رئیس سازمان انرژی هسته‌ای گفت: هر گرم ایزوتوپ توریوم در بازار‌های جهانی چند دهه هزار دلار قیمت دارد که با تولید انبوه آن می‌توانیم درآمد کشور را افزایش دهیم.
منبع: ایسنا