خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 05 مهر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

تاکایف: از روند دولت‌سازی در افغانستان حمایت می کنیم

فارس | بین‌الملل | پنجشنبه، 31 شهریور 1401 - 19:35
رئیس جمهور قزاقستان گفت: افغانستان را در آینده به عنوان یک کشور مستقل، مرفه و بی طرف می بینیم و از این رو از روند پیچیده دولت‌سازی در این کشور، حمایت می کنیم.
رئيس،قزاقستان،ملل،سازمان،كشور،متحد،جمهور،غذايي،ديدار،توسعه،ا ...

خلاصه خبر

وی گفت: قزاقستان آینده افغانستان را به عنوان یک کشور واقعا مستقل، مرفه و بی طرف می بیند که در صلح با همسایه های خود زندگی می کند.
رئیس جمهور قزاقستان گفت: هدف این کشور پرداختن به دستور کار منطقه ای همراه با همه طرفهای ذینفع است.
وی قزاقستان را هفتمین تولیدکننده غلات در جهان و سبد نان آسیای مرکزی عنوان کرد و گفت: ما متعهد به استفاده از این پتانسیل کشاورزی برای مبارزه با ناامنی غذایی در جهان هستیم و قصد داریم همکاری با سازمان امنیت غذایی اسلامی که مقر آن در قزاقستان است و همچنین سایر آژانس‌های سازمان ملل گسترش دهیم.
در این راستا، رئیس جمهور قزاقستان، حذف مواد غذایی و کودها از هرگونه تحریم و محدودیت را ضروری عنوان کرد.
در جریان این دیدار که در یک فضای سازنده و دوستی برگزار شد، دو طرف وضعیت و دورنمای تقویت همکاری چندجانبه قزاقستان و سازمان ملل متحد را بررسی کردند.
رئیس جمهور قزاقستان در پایان دیدارهایش از رئیس کمیسیون اروپا، رئیس شورای اروپا و دبیرکل سازمان ملل متحد برای انجام سفر رسمی به این کشور دعوت به عمل آورد.