خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 09 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

آقازاده موسوی لاری و همسرش در سوئد چه می‌کنند؟ +تصاویر

مشرق | سیاسی | پنجشنبه، 02 اسفند 1397 - 12:14
سوال این‌جاست که چرا آقازاده موسوی لاری، در یکی از دو دانشگاه متعلق به پدرش مشغول به تحصیل نشد و سوئد را برای ادامه تحصیل به همراه همسرش انتخاب کرد.
موسوي،لاري،دانشگاه،مُهر،كشور،مؤسسه،هيأت،آموزش،دماوند،سوئد،همس ...

سرویس سیاست مشرق - سیدعبدالواحد موسوی لاری، نایب رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان، عضو مجمع روحانیون مبارز و وزیر کشور دولت اصلاحات، یکی از متموّل‌ترین عناصر جبهه اصلاحات است که البته این جبهه چهره متموّل کم ندارد.
مهم‌ترین فعالیت اقتصادی-آموزشی-خیریه‌ای موسوی لاری، تحت پوشش مؤسسه خیریه موسوم به «فاطمیه مُهر» ثبت شده است.
شهرستان مُهر، از توابع استان فارس، زادگاه و موطن پدری آقای موسوی لاری است.
مؤسسه مذکور در سال ۱۳۷۱ توسط موسوی لاری در شهرستان مُهر واقع در استان فارس، با هدف ایجاد پایگاه فرهنگی- مذهبی در راستای ترویج و نشر معارف اسلامی (برگرفته از اساسنامه مؤسسه) تأسیس گردید.
این مؤسسه دارای زیرمجموعه‌هایی در حوزه‌های علمی-آموزشی- اقتصادی- فرهنگی- مذهبی- کشاورزی و … است و صرفاً به بخش آموزش عالی آن اشاره می‌کنیم.
دست‌کم دو دانشگاه در زیرمجموعه «هلدینگ» فاطمیه مُهر فعالیت می‌کند:
اول، دانشگاه غیرانتفاعی «پارس» در شهر مُهر، در زمینی به مساحت ۴۵۰۰۰ متر که مجوز آن در دوران وزارت مصطفی معین در وزارت علوم اخذ شد و از سال ۱۳۸۳ شروع به جذب دانشجو از طریق سازمان سنجش کرد.
جالب این جاست که در وبسایت مؤسسه آموزش عالی «پارس» شهرستان مُهر، نه درباره هیأت امنا و نه هیأت مؤسس و نه کادر اجرایی هیچ اطلاعاتی موجود نیست!
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp4
اقدامات اقتصادی موسوی لاری
دوم، مؤسسه آموزش عالی غیرانتفاعی «ارشاد دماوند» که تحت قانون تأسیس مؤسسات آموزش عالی و دانشگاه‌های غیردولتی در سال ١٣٧٥ تأسیس گردید.
خبرنامه دانشجویان ایران، در گزارشی با عنوان «دانشگاه ارشاد؛ دانشگاهی متعلق به جریان چپ قدیمی» (۲۶ دی ۹۷) درباره این دانشگاه نوشت:
" موسسه آموزش عالی ارشاد دماوند در سال ۷۵ و در ۲ واحد دماوند (پسران) و دختران (تهران) / اغاز به کار کرد.
این دانشگاه را باید محصول مشارکت فعالین سیاسی دهه شصتی دانست که بعدها با نام چپ قدیمی در عرصه سیاسی کشور شناخته شدند.
اعضای مهم هیأت مؤسس این دانشگاه عبارتند از عبدالواحد موسوی لاری (وزیر کشور دولت خاتمی و از حامیان جدی روحانی در برابر عارف)، سید کاظم اکرمی (وزر آموزش وپرورش در دولت میرحسین موسوی)، فخرالدین حجازی، اسدالله بیات (حامی پروپاقرص سران فتنه و کسی که بعد از سال ۸۸ توسط سایت خود به عنوان مرجع تقلید شناخته شد)، گوهرالشریعه دستغیب (نمایده دوره‌های اول تا سوم مجلس، مادر همسر مصطفی معین واز اعضای احزاب اصلاح‌طلب همچون مشارکت) و اصغر نوروزی (از مبارزان قبل از انقلاب در منطقه دماوند)." [۱]
نام خانم «زکیه سادات موسوی»، دختر آقای موسوی لاری، نیز در بین اعضای هیأت علمی این دانشگاه غیرانتفاعی دیده می‌شود.
نکته جالب و قابل تأملی که درباره این دانشگاه وجود دارد این است که درست مانند دانشگاه «پارس» مُهر، در وبسایت این دانشگاه هم هیچ نشانی از اسم و مشخصات «هیأت امنا» وجود ندارد!
در این زمینه بیشتر بخوانید: فیلم / تجارت رانتی موسوی لاری در چهارگوشه کشور
اما در ۷ آذرماه ۹۷، کانال تلگرامی «پتک جمهوریت، آلزایمر ۸۸» خبری درباره یکی از پسران آقای موسوی لاری منتشر کرد که کانال «قرارگاه سایبری عمار» هم آن را بازنشر داد.
طبق این خبر، سید مرتضی موسوی لاری به همراه همسرش سلما کاظمی، تهران را به مقصد سوئد ترک کردند.
در این خبر با عنوان «تراژدی ژن‌های خوب، به موسوی لاری رسید» آمده بود که سیدمرتضی از طریق لابی‌های گسترده جریان اصلاحات با دولت، به همراه همسرش، بورسیه مقطع دکترای دانشگاه شهر لوند سوئد را دریافت کرده است.
تاکنون آقای موسوی لاری توضیحی درباره این ادعاها نداشته است.
طبق همین گزارش، وضعیت خدمت سربازی مرتضی لاری در هاله‌ای از ابهام است و به همین خاطر ممنوع‌الخروج است و مشخص نیست او چگونه و با چه ترفندی موفق به خروج از مرزهای کشور شده و به سوئد سفر رفته است.
این خبر توسط آقازاده موسوی لاری یا خود او تکذیب نشد.
گفتنی است که این پسر موسوی لاری، در جریان تجمع و راهپیمایی غیرقانونی روز ۲۵ بهمن ۸۹ که طی فراخوان سران فتنه انجام گرفت، به همراه شماری از آقازاده‌های اصلاحات حضور داشت و توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد.
[۲]
حال سوال این است که وقتی پدر متموّل آقاسید مرتضی، که اهل کار «خیر» هم هست و دست‌کم دو دانشگاه در کشور دارد، که در یکی از آن‌ها دختر محترم ایشان و خواهر سیدمرتضی عضو هیأت علمی است، چرا آقا مرتضی و همسرش سوئد را برای ادامه تحصیل انتخاب کردند؟
این آقازاده اصلاح‌طلب و همسرش چگونه بورسیه اخذ کردند و آیا توسط دانشگاه سوئدی بورس شده‌اند یا بورسیه وزارت علوم یا نهاد دیگری هستند؟
ایشان چه برجستگی علمی و تحقیقی داشتند که موفق به اخذ بورس شدند؟
آیا درست است که به عنوان یک مشمول نظام وظیفه از کشور خارج شدند؟
" پایگاه اطلاع رسانی مشرق" آمادگی دارد توضیحات آقای موسوی لاری را درباره ادعاهایی که درباره وی و فرزندانش در فضای رسانه‌ای و مجازی آمده را منتشر نماید.