خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

آشفته بازار مشاوران در دو وزارتخانه دولت/ ۳۶ مشاور در وزارت صنعت و کار چه می‌کنند؟ + اسامی

باشگاه خبرنگاران | یادداشت | دوشنبه، 24 دی 1397 - 11:41
عملکرد وزاری جدید دولت نشان می‌دهد که این وزرا در طی ۸۰ روز پس گرفتن رأی اعتماد از مجلس موفقیت آمیز نبوده و در بر همان پاشنه قبلی می‌چرخد، گویی هیچ تغییر و تحولی در دولت صورت نگرفته است.
سايت،مصوب،سازماني،عناوين،مشاوران،وزارت،دولتي،اجرايي،مقامات،ك ...

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، بیکاری، تورم، گرانی‌های افسارگسیخته، رانت خواری و بیش از همه انتصاب ژن خوب‌ها و وابستگان مقامات به پست‌های دولتی باعث ناراحتی مردم شده است، مردمی که فشار اقتصادی زیادی را بر دوش خود حس می‌کنند.
با این وجود وزرای دولت روحانی فقط به فکر تعداد معدودی از اطرفیان خود هستند، اطرافیانی که این روز‌ها پست مشاوره می‌گیرند و حقوق‌های آنچنانی.
بررسی اسامی مشاوران وزرا در سایت وزارتخانه‌ها و اخبار رسمی نشان می‌دهد در حال حاضر محمد شریعتمداری با ۲۰ مشاور و رضا رحمانی با ۱۶ مشاور رکورددار داشتن مشاور هستند.
البته به غیر از مشاوران رسمی هستند افرادی که این روز‌ها در مراسمات گوناگون کنار وزرا قرار دارند، ولی سمت آن‌ها مشخص نیست.
بیشتر بخوانید: واکنش شریعتمداری به خبر فعالیت ۱۵ مشاور وزیر در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی
نکته عجیب ماجرا در وزارت صنعت و تعاون، کار و رفاه اجتماعی این است که هم اکنون افرادی بر روی کاغذ و در سایت وزارتخانه صمت مشاور رحمانی‌اند، ولی در اجرا تمام حضورشان در وزارت کار و در کنار شریعتمداری است که از آن جمله می‌توان به " علی احمدیان مشاور وزیر صنعت در امور اجرایی"، محمدرضا فیاض مشاور وزیر صنعت در امور بین الملل"، محسن بهرامی ارض اقدس، سید میعاد صالحی و آنوش رحام اشاره کرد که این روز‌ها خیلی مواقع در کنار شریعتمداری اند، ولی حقوقشان را از وزارت صمت دریافت می‌کنند.
قانون در مورد تعداد مجاز مشاوران در بند (ه) قانون مدیریت خدمات کشوری می‌گوید: تعداد پست‌های مشاور برای مقامات اجرائی مذکور در بند‌های (الف)، (ب)‌و (ج) ماده (۷۱) حداکثر (۱۰) و برای سایر مقامات اجرائی مذکور در این ماده حداکثر (۴) و برای رؤسای مؤسسات دولتی باگستره کشوری حداکثر (۳) پست در سقف پست‌های مصوب تعیین می‌گردد.
پس قانونگذار حداکثر مشاورانی را که رئیسان سه قوه می‌توانند بگیرند ۱۰ نفر تعیین کرده و برای سایر مقامات حداکثر ۴ نفر و برای روسای موسسات دولتی با گستره کشوری حداکثر ۳ نفر پست در سقف پست‌های سازمانی مصوب آن‌ها تعیین کرده است.
همچنین براساس ابلاغیه سازمان برنامه و بودجه که در تاریخ ششم دی‌ماه سال گذشته به کلیه دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده پنج قانون مدیریت خدمات کشوری ارسال شد، آمده است: «به منظور پرهیز از بروز مشکل در نحوه تطبیق و همترازی در پست‌های سازمانی مصوب دستگاه‌های اجرایی و با توجه به حکم شماره ۳۹/۸۹۶ مورخ ۲۰/۱۱/۱۳۹۵ هیئت مستشاری دیوان محاسبات کشور، از تاریخ ابلاغ این بخشنامه استفاده از عناوین نظیر "مشاور وزیر و مدیرکل"، "مشاور و مدیرکل" و عناوین مشابه برای تخصیص به پست‌های سازمانی در دستگاه‌های اجرایی ممنوع است».
پس صدورر احکام "مشاور وزیر و مدیرکل" و اینگونه عناوین نیز ممنوع است، ولی در حال حاضر در وزارتخانه‌های دولتی این احکام را صادر می‌کنند که بر روی سایت وزارتخانه قابل رویت است، نکته مهم اینجاست که افرادی که حکم "مشاور وزیر و مدیرکل" دارند، همزمان هم حقوقی بابت "مشاور وزیری" می‌گیرند و هم حقوقی بابت "مدیرکلی".
منبع: شبکه اطلاع رسانی راه دانا
انتهای پیام/