خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر: جستجو در میان 877853 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

پل قاجاری منقل کباب‌پزی شده

ایسنا | فرهنگی و هنری، استان‌ها | دوشنبه، 20 آبان 1398 - 03:10
پل قاجاری که روی که یکی از سرشاخه‌های رودخانه هراز به دستور ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده اینک به منقل کباب‌پزی تبدیل شده است.
پل،تاريخي،بلده،قاجاري،يوش،منقل،پسر،ريكا،هراز،حفره،روستاي،رودخ...

پل قاجاری که روی که یکی از سرشاخه‌های رودخانه هراز به دستور ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده اینک به منقل کباب‌پزی تبدیل شده است.
به گزارش ایسنا، این پل تاریخی در جاده بلده ـ یوش روی یکی از سرشاخه‌های رودخانه هراز با نام محلی «هردو رود» ساخته شده که در سال ۱۳۸۶ به شمارهٔ ۲۲۰۲۷ در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
پل در زبان محلی مازندرانی «ریکا» نام دارد که معنی آن «پل پسر» می‌شود.
محلی‌ها داستان‌های متفاوتی را در ارتباط با انگیزه ساخت این پل تعریف می‌کنند؛ از عشق دختر و پسری که مسبب ساخت دو پل «ریکا» (پسر) و «کیجا» (دختر) در این منطقه شده تا وصلت ناصرالدین‌شاه قاجار در این منطقه که یک پسر نتیجه آن بوده و برای همین نام پل، «ریکا» یا پسر نام گرفته است.
تجمع زباله‌ها آب‌بندی را در رودخانه تشکیل داده
دسترسی به این پل قاجاری از سمت جاده هراز به سمت «بلده» ممکن است.
پس از روستای «تاکُر» نرسیده به روستای بعدی، یعنی «ولاشید» در مسیر بلده و یوش، روی تابلوی کوچکی مشخصات آن نوشته شده: «پل تاریخی قاجاری ـ ۴.۵ کیلومتر».
پل اکنون قابل استفاده نیست و ترددها از پل فلزی و آسفالت‌شده در موازات آن، انجام می‌شود.
زباله‌های رها شده در محدوده آن گویای این است که این منطقه درحال حاضر ماهیت یک تفرجگاه را پیدا کرده است.
با آن‌که جاده بلده چند سالی است محل گذر گردشگران به ویژه مشتاقان دیدار از خانه «نیما یوشیج» در روستای یوش شده اما در اطراف و نزدیکی این اثر ملی، تابلویی درباره قدمت و ارزش این پل تاریخی وجود ندارد و شناسنامه آن دقیق مشخص نیست.
ظاهر پل قاجاری از دور دست سالم است اما علاوه‌بر انبوه زباله‌هایی که بدون مسؤولیت در اطراف آن رها شده، روی پل راه بندهای آهنی نصب شده که با معماری پل ناهمخوان است.
در ابتدا و انتهای سطح سنگ‌فرش شده پل نیز دو حفره ایجاد شده که علت آن نامشخص است اما آثار آتش و ذغال در آن‌ها دیده می‌شود.
ظاهرا وقتی که آتشی در داخل این منقل تاریخی برپا نمی‌شود، این حفره‌ها نقش سطل زباله را بازی می‌کنند.
حفره اول که علت ایجاد آن نامعلوم است اما نقش منقل را پیدا کرده
حفره دیگری روی سطح پل که هم کاربری منقل دارد و هم زباله‌دانی شده
روی دیواره سنگی پل نیز علف‌های هرز سبز شده که چند سال پیش دوستداران میراث فرهنگی درباره اثر مخرب رویش این گیاهان در این سازه تاریخی و ضرورت محافظت بیشتر از آن، به مسؤولان میراث فرهنگی استان مازندران هشدار و تذکر داده بودند.
رویش گیاهان روی سازه پل که باعث تخریب تدریجی خواهد شد
با آن‌که بندکشی‌ها و وصله‌های سنگی روی دیواره و پایه‌ها نشان می‌دهد این پل قاجاری در یک دوره مرمت شده است اما وضعیت ظاهری این روزهای آن، از میزان توجهی که به یک اثر تاریخی در مسیر گردشگری بلده ـ یوش (زادگاه نیما یوشیج) شده، حکایت دارد.
بندکشی‌ها و سنگ‌های وصله شده از مرمت این پل در سال‌های قبل خبر می‌دهد.
عکس‌ها از سمیه حسنلو
انتهای پیامبرچسب‌ها:


سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۳ | 877853 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.