خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر: جستجو در میان 794948 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

امروز، رقابت سخت «قیس سعید» و «نبیل القروی» در دور دوم

فارس | بین‌الملل | یکشنبه، 21 مهر 1398 - 00:05
دور دوم رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری تونس با دو نامزد به نام‌های «قیس سعید» و «نبیل القروی» امروز یکشنبه برگزار می‌شود؛ این دومین انتخابات ریاست‌جمهوری از زمان سرنگونی رژیم «بن علی» در سال ۲۰۱۱ است.
انتخابات،تونس،سعيد،حزب،نبيل،برگزار،قانون،النهضه،قيس،نامزد،ائت...

دور دوم رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری تونس با دو نامزد به نام‌های «قیس سعید» و «نبیل القروی» امروز یکشنبه برگزار می‌شود؛ این دومین انتخابات ریاست‌جمهوری از زمان سرنگونی رژیم «بن علی» در سال ۲۰۱۱ است.
انتخابات تونس| امروز، رقابت سخت «قیس سعید» و «نبیل القروی» در دور دوم
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، امروز یکشنبه دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری تونس در حالی برگزار می‌شود که «نبیل القروی» نامزد این انتخابات هفته گذشته پس از دو ماه، از زندان آزاد شد.
نخستین دور انتخابات ریاست‌جمهوری روز ۲۴ شهریور برگزار شد و بنا بر اعلام کمیته عالی انتخابات تونس، «قیس سعید علی» (نامزد مستقل) با ۱۸.۴ درصد و «نبیل القروی» (حزب قلب تونس) با ۱۵.۶ درصد آراء توانستند به دور دوم راه بیابند.
قرار بود انتخابات ریاست جمهوری تونس، هفدهم نوامبر (۲۰۱۹) برگزار شود اما مرگ «الباجی قائد السبسی» رئیس جمهور فقید این کشور، انتخابات را جلو انداخت.
السبسی، ۲۵ جولای گذشته در ۹۲ سالگی درگذشت و طبق قانون که مقرر کرده طی مهلت ۹۰ روزه رئیس جمهور جدید انتخاب شود، «محمد الناصر» رئیس پارلمان مسئولیت‌های او را بر عهده گرفت.
سعید و القروی جمعه شب در آخرین مناظره تلویزیونی به سوالاتی درباره سیاست خارجی، امنیت و دفاع که بر اساس قانون اساس جزء اختیارات رئیس‌جمهور است، پاسخ دادند.
سعید که خود حقوقدان بازنشسته است، بر استقلال دستگاه قضایی و عدم دخالت احزاب در آن و ضرورت اجرای قانون برای همه تأکید کرد و القروی نیز اجرای اصلاحات در دستگاه اطلاعاتی برای نابودی تروریسم را پیشنهاد کرد.
در زمینه سیاست خارجی نیز سعید بر محوریت قضیه فلسطین تأکید کرد و گفت که عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی «خیانتی بزرگ» است.
طبق گزارش شبکه الجزیره، القروی نیز پیشنهاد کرد که بندی در قانون اساسی در خصوص جرم بودن عادی‌سازی با رژیم صهیونیستی، درج شود.
سعید همچنین بر اولویت مبارزه با فساد تأکید کرد و گفت که این پدیده باعث تقویت فقر و بی‌عدالتی اجتماعی می‌شود.
القروی که حزب وی «قلب تونس» در انتخابات پارلمانی اخیر پیروز شد و پس از حزب النهضه در مرتبه دوم قرار گرفته است، پیش از این گفته بود که حزب وی با النهضه برای تشکیل دولت ائتلاف تشکیل نخواهد داد.
وی افزود که فراکسیون پارلمانی حزب «قلب تونس» ممکن است با هر فراکسیونی به استثنای حزب النهضه و «ائتلاف الکرامه» وابسته به «سیف‌الدین مخلوف»، ائتلاف تشکیل دهد.
القروی همچنین به ارتباط با «آری بن مناشی» افسر سابق موساد و ملاقات با او اذعان کرده و مدعی شد که از اسرائیلی بودن او اطلاعی نداشته و مناشی خود را تبعه کانادا معرفی کرده بود.
پیشتر بن مناشی در یک ویدئویی با اشاره به اینکه به عنوان مشاور امنیتی اسرائیل فعالیت می‌کرده است، گفت که با القروی، برادر و همسرش در تونس ملاقات کرده و دو قرارداد امضا کرده است.
وی همچنین گفته بود که همسر القروی به حساب شرکت تحت مدیریت او مبلغ ۱۵۰ هزار دلار واریز کرده است.
پیش از این رسانه‌های تونسی گزارش دادند که القروی با مناشی به منظور تبلیغات برای او در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری قرارداد امضا کرده بود.
انتهای پیام/برچسب‌ها:


سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۳ | 794948 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.