سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

نام دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای تغییر کرد

باشگاه خبرنگاران | سلامت و پزشکی | دوشنبه، 21 خرداد 1403 - 15:41
رئیس دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای ضمن اعلام خبر تغییر نام این دانشگاه از تغییر ساختار آن نیز خبر داد.
دانشگاه،حرفه،فني،خسرويان،آموزش،بودجه،كشور،رئيس،دولت،سيزدهم،س ...

اجلاس سراسری روسای دانشکده ها و اموزشکده های دانشگاه فنی و حرفه ای با حضور ۸۳ نفر از روسای دانشگاه ها، محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، عرفان خسرویان رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای، نکویی معاون آموزشی و پژوهشی حراست کل کشور و مردانی رئیس سازمان بسیج اساتید کشور برگزار شد.
عرفان خسرویان رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای گفت: بیش ۱۲_۱۰ سال است در کشور هم دانشگاه فنی و حرفه ای داریم و هم سازمان فنی و حرفه ای و به فضل الهی تغییر نام دانشگاه فنی و حرفه ای را به دانشگاه ملی مهارت انجام دادیم و بزودی با برند جدید دانشگاه ملی مهارت در کشور مواجه هستیم.
علاوه بر تغییر نام، ساختار را هم تغییر دادیم.
خسرویان افزود: مهم‌ترین مساله ای که در آموزش مهارتی در کشور مطرح بود این بود که نظام آموزش مهارتی در سپهر برنامه علم و فناوری نادیده گرفته شد.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای اضافه کرد: اساسا دانشگاه فنی و حرفه ای از آموزش و پرورش انتزاع شده بود و با عنوان عضو پیوندی به وزارت علوم پیوند خورده بود.
خسرویان خاطرنشان کرد: بودجه ای که برای دانشگاه فنی و حرفه ای در نظر گرفته شده بود از بن ضعیف بود اگر شاخص را آموزش در نظر بگیریم می بینیم این دانشگاه باید ۶۰ هزار دانشجو داشته باشد اما این دانشگاه در حال حاضر ۱۹۰ هزار دانشجو دارد و نظام بودجه ریزی کاملا سنتی است به تبع اگر ساختار دانشگاه مشکل داشته باشد نظام عرضه ها و تقاضاها دچار ناترازی می شود.
وی به چالش بعدی این دانشگاه اشاره کرد و گفت: در ارتباط با حوزه منابع انسانی نیز با مشکلاتی همچون سونامی بازنشستگی مواجه بودیم و هستیم به طوری که فشار کمبود منابع انسانی جدی است.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای خاطرنشان کرد: اساسا تمایز آموزش های فنی و حرفه ای با سایر آموزش ها در کارگاه ها و آزمایشگاه ها به صورت عملی است و بیش از ۸۰ درصد کا گاه ها ترویج می شود.
کارگاه های فرسوده و کارگاه هایی که می توانست در بحران کرونا به فرصت تبدیل و تجهیز شود.
خسرویان در ادامه گفت: این‌ها چالش هایی بود که در این ۳ سال دولت شهید رئیسی با آن مواجه بودیم و باید آنها را اصلاح می کردیم.
اگر نقطه اتکا و تلاش به غیر از این مسائل بود امروز باید جواب می دادیم چرا مسیر را اشتباه حرکت کردیم.
وی گفت: اولین کار در دولت سیزدهم اصلاح ساختار بودجه و تشکیلات بود.
تلاش بر این بود ابزارسازی کنیم.
زمانی که دانشگاه را تحویل گرفتیم ۱۲۳۰ میلیارد تومان بودجه تحویل گرفتیم و امروز با عنایت شهید رئیسی ۴۶۵ هزار میلیارد تومان بودجه برای امسال پیشنهاد شده است.
خسرویان افزود: همچنین در تمام سفرهای منابعی برای احداث و تجهیز آموزشکده ها در سراسر کشور دریافت کردیم که سیاستگذاری دولت سیزدهم منجر به این امر شد.
وی افزود: علاوه بر بودجه تفصیلی دانشگاه یک و نیم همت برای توسعه آموزشکده ها بود و دولت سیزدهم به ارتقای آموزش های مهارتی اهتمام داشت.
به اصلاح ساختار دانشگاه در دولت سیزدهم اشاره کرد و گفت: ما امروز با پنج معاونت این دانشگاه را اداره می کنیم.
در نظام صلاحیت حرفه ای توانستیم سال گذشته آزمون صلاحیت حرفه ای مشاغل را برگزار کردیم که این قسمتی از تلاش های روسای دانشگاه های فنی و حرفه‌ای است.
خسرویان این را هم گفت که آیین نامه جدیدی تدوین شده تا ارتقای اعضای هیات علمی دانشگاه بر اساس آن انجام شود و برای تحول ارتقای منابع انسانی گام های مهمی برداشته شده است.