خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 31 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

حمله پهپادی ناموفق اوکراین به ۳ پایگاه هوایی روسیه/ عملکرد درخشان سامانه Pantsir و نجات ده‌ها جنگنده روسی +نقشه و تصاویر

مشرق | سیاسی | شنبه، 25 فروردین 1403 - 03:00
اگرچه معمولا به عملکرد سیستم های پدافندی روسی ایرادات زیادی گرفته می شود اما در این حمله سامانه Pantsir به معنای واقعی کلمه پایگاه را از خطر وقوع فاجعه و نابودی ده ها فروند جنگنده نجات داد.
پايگاه،هوايي،اوكراين،روسيه،تصاوير،حملات،انتحاري،منهدم،جنگنده ...

سرویس دفاع و امنیت مشرق _ در روز ۵ آوریل ۲۰۲۴ ارتش اوکراین یکی از بزرگترین حملات پهپادی خود به خاک روسیه را با هدف انهدام تاسیسات و هواگردهای ۳ پایگاه هوایی بزرگ این کشور ترتیب داد.
بر خلاف ابتدا و اواسط جنگ اوکراین، در چند ماه گذشته نیروی هوایی روسیه شدیدا فعال شده و نقش بسیار مهمی در پیشروی های ارتش روسیه در جبهه شرقی داشته است؛ روسها با استقرار ده ها فروند جنگنده سوخو۳۴ و ۳۵ در پایگاه های نزدیک به خاک اوکراین دست به بمباران خطوط تماس یا عمق مناطق تحت کنترل ارتش اوکراین با استفاده از بمب های دارای کیت هدایت UMPC با بردی حدود ۷۰ کیلومتر می زنند.
به اعتراف نیروهای اوکراینی و اذعان بسیاری از کارشناسان نظامی بی طرف، این بمباران های گسترده که گاهی تا روزانه ۷۰ بمب نیز می رسد تاثیر مخربی بر روحیه مدافعین اوکراینی داشته و آنها دیگر حتی در سنگرهای مستحکم بتنی نیز احساس امنیت ندارند.
ارتش اوکراین تلاش کرد تا با انتقال بخشی از سامانه های پدافندی خود به خط مقدم مانع از پرواز جنگنده های روسی و پرتاب بمب های هدایت شونده بشود اما خود سامانه های پدافندی شکار توپخانه و پهپادهای روسی شدند لذا پلن B به منظور وارد کردن ضربه اساسی به توان نیروی هوایی روسیه طرح ریزی شد.
فرصت بزرگی که از دست رفت
در روز ۴ آوریل (یک روز پیش از عملیات) ماهواره های جاسوسی ناتو از تجمع بزرگ جنگنده ها و بمب افکن های راهبردی روسیه در چند پایگاه هوایی بزرگ در نزدیکی اوکراین خبر می دهند؛ ارتش اوکراین به منظور حمله به عمق خاک روسیه ناوگان بزرگی از پهپادهای انتحاری را به خدمت گرفته است که اثرات آنها را در حملات به پالایشگاه های روسیه نیز شاهد بودیم؛ همچنین اوکراین موشک های کروز استورم شدو و اسکالپ با برد ۵۰۰ کیلومتر را نیز در اختیار دارد اما بریتانیا و فرانسه اجازه استفاده از این سلاح در خاک اصلی روسیه را نمی دهند.
پایگاه هوایی موروزوفسک:
این پایگاه هوایی که در فاصله بیش ‌از ۲۶۰ کیلومتری از خط مقدم اوکراین در استان روستوف واقع شده است، شاهد سنگین‌ترین حملات اوکراینی‌ها با استفاده از ۴۴ پهپاد انتحاری بود که ۲۶ پهپاد توسط سامانه‌های پدافندی پانتسیر-S۱ و ۱۸ پهپاد نیز توسط توپ های ضدهوایی‌ منهدم شده‌اند.
اگرچه معمولا به عملکرد سیستم های پدافندی روسی ایرادات زیادی گرفته می شود اما در این حمله سامانه Pantsir به معنای واقعی کلمه پایگاه را از خطر وقوع فاجعه و نابودی ده ها فروند جنگنده نجات داد.
این پایگاه هوایی میزبان جنگنده‌های سوخو Su-۳۴ و سوخو Su-۳۵S است و در قبل‌از حملات اوکراینی‌ها در آن ۲۶ فروند سوخو-۳۴ و ۳ فروند سوخو-۳۵ حضور داشتند که طبق تصاویر ماهواره‌ای هیچ کدام از آن‌ها آسیب ندیده‌اند.
البته اوکراینی‌ها پس‌از حملات معتقد بودند که ۶ جنگنده روسی را برروی زمین در این پایگاه هوایی منهدم کرده‌اند که با انتشار تصاویر ماهواره‌ای مشخص است که این ادعاها صحت ندارد و هیچ هواگردی در این پایگاه آسیب ندیده است.
پایگاه هوایی ییسک:
در آن شب، اوکراینی‌ها با استفاده از پهپادهای انتحاری به پایگاه هوایی ییسک در استان کراسنودار حمله کردند که طبق اعلام وزارت دفاع روسیه ۱۰ پهپاد انتحاری توسط یگان ضدهوایی منهدم شده و در دریای آزوف سقوط کرده‌اند.
اوکراینی‌ها ادعا کردند که طی حملات آن‌ها، ۲ فروند جنگنده پشتیبانی نزدیک هوایی Su-۲۵ منهدم شده‌اند که طبق تصاویر ماهواره‌ای، این ادعا نیز باطل است.
اگر دقت کنید در تصاویر ماهواره‌ای بعد از حملات آسیب یا انهدامی مشاهده نمی‌شود ولی نشت احتمالی مایعات و لکه‌هایی در تصاویر ماهواره‌ای مشاهده می‌شود که بعید است مربوط به انهدام هواگردی باشد.
پایگاه هوایی انگلس:
همچنین اوکراینی‌ها با استفاده از پهپاد انتحاری به پایگاه هوایی استراتژیک انگلس در منطقه ساراتوف حمله می‌کنند که حداقل یک پهپاد انتحاری توسط پدافند روسیه منهدم می‌شود.
البته برخی رسانه‌های وابسته به اوکراین مدعی بودند که ۳ بمب‌افکن استراتژیک توپولوف Tu-۹۵MS در حملات اوکراینی‌ها به این پایگاه منهدم شده است که طبق تصاویر ماهواره‌ای آسیبی مشاهده نمی‌شود.
البته یک لکه بزرگ که احتمالا حاصل نشتی بوده است در زیر محل بمب‌افکن توپولوف Tu-۹۵MS مشاهده می‌شود که بعید است ارتباطی به این حملات داشته باشد و این لکه در تصاویر ماهواره‌ای ۲۰ مارس نیز حضور داشته است که احتمال اصابت پهپاد انتحاری را کم می‌کند.
در تصاویر ماهواره‌ای، بمب‌افکن‌های استراتژیک Tu-۱۶۰ و Tu-۹۵MS و تصاویر نقاشی شده آن‌ها برروی زمین که برای فریب نقاشی شده است مشاهده می شود.