خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 02 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

تاثیر بلوکه ماندن دارایی‌های افغانستان بر نظام بهداشت و درمان این کشور - تسنیم

تسنیم | بین‌الملل | پنجشنبه، 10 اسفند 1402 - 10:49
وزیر بهداشت حکومت طالبان طی نشستی در دوحه تاکید کرد آزادسازی دارایی های افغانستان بر تقویت و گسترش نظام بهداشت و درمان این کشور تاثیرگذار است.
افغانستان،بهداشت،درمان،عباد،آزاد،آمريكا

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «قلندر عباد» وزیر بهداشت حکومت طالبان در نشست سازمان‌های امدادرسان در دوحه پایتخت قطر گفت آمریکا باید دارایی‌های افغانستان را دستکم برای تقویت نظام بهداشت و درمان این کشور آزاد کند.
وی تاکید کرد دارایی‌های افغانستان برای رفع چالش‌های بهداشت و درمان افغانستان تاثیرگذار است.
عباد اظهارداشت: «آزادسازی دارایی‌های افغانستان یک گام مثبت در راستای سلامت مادران و کودکان، مستقل‌سازی سیستم بهداشت و درمان و استانداردسازی خدمات بهداشتی در کشور خواهد شد».
به گزارش «آر تی ا»، وزیر بهداشت حکومت طالبان همچنین در این نشست درباره اصلاحات در سیستم بهداشت و درمان در روستاهای افغانستان نیز تاکید کرده است.
کاهش هزینه‌های اداری پروژه‌ها در بخش بهداشت در افغانستان از خواست‌های دیگر قلندر عباد از کشورهای کمک‌کننده است.
پس از سقوط دولت پیشین افغانستان، حدود 10 میلیارد دلار از دارایی‌های افغانستان در بانک‌های اروپا و آمریکا مسدود شد.
بیش از 70 کارشناس و اقتصاددان بین‌المللی مردادماه 1401 طی نامه‌ای از جوبایدن رئیس جمهور آمریکا خواسته بودند تا واشنگتن دارایی‌های افغانستان را آزاد کند.
بر اساس این نامه، کشورهای خارجی باید حدود 9 میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را آزاد کنند تا اقتصاد این کشور بتواند فعالیت کند.
انتهای پیام/.