خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 12 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

مخالفت مجارستان و هلند با تامین مالی و الحاق اوکراین به اتحادیه اروپا

باشگاه خبرنگاران | بین‌الملل | شنبه، 11 آذر 1402 - 14:16
به نوشته یک مجله انگلیسی در اجلاس این ماه اتحادیه اروپا، مجارستان و هلند ممکن است مانع تامین مالی اوکراین و الحاق آن به اتحادیه اروپا شوند.
اروپا،اتحاديه،اوكراين،مجارستان،روسيه،مالي،گزارش،اوربان

مجله اکونومیست گزارش داد که ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان و خِیرت ویلدرس، رهبر راست افراطی هلند ممکن است مانع تامین مالی اوکراین و الحاق این کشور به اتحادیه اروپا شوند.
به گزارش این مجله انگلیسی، در اجلاس اتحادیه اروپا در ۱۴ و ۱۵ دسامبر قرار است اوکراین کمک‌های مالی دریافت کند و چشم انداز پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا تقویت شود، اما به دلیل موضع این دو سیاستمدار، عملی شدن این مسائل در هاله‌ای از ابهام فرو رفته است.
این مجله گزارش داد که اوربان ماه‌ها با ارسال مبالغ هنگفت پول به اوکراین مخالف بود، در حالی که ویلدرس از گسترش اتحادیه اروپا انتقاد داشت.
پیش از این، روزنامه پولیتیکو گزارش داده بود که ممکن است در نشست اتحادیه اروپا در اواسط دسامبر و در بحبوحه بحث درباره پیوستن اوکراین به اتحادیه و انعقاد توافقی برای ارائه کمک مالی ۵۰ میلیارد یورویی به کی یف، «بحران سیاسی» رخ دهد.
این روزنامه خاطرنشان کرد که این طرح‌ها ممکن است توسط اوربان تضعیف شود، زیرا او خواستار توقف کل فرآیند سیاسی و مالی در مورد اوکراین است.
این موضوع به یک «سردرد واقعی» برای سران اتحادیه اروپا تبدیل شده است.
مجارستان از کشور‌های نزدیک به روسیه است.
این کشور خود را از رژیم تحریم‌های اروپا علیه روسیه کنار کشید و بار‌ها هشدار داد تحریم‌های گازی روسیه به ضرر اروپا تمام خواهد شد.
نخست وزیر مجارستان اخیرا مخالفت خود را با مذاکرات عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا نشان داده است.
او حتی در نشست سران اروپا در بروکسل که در خصوص عضویت اوکراین در اروپا برگزار شده بود از عکس گرفتن کنار فون درلاین و اولاف شولتس خودداری کرده بود.
قرار است مجارستان به دلیل روابط با روسیه و مخالفت با مذاکرات عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا به یکی از موضوعات اصلی در نشست بعدی اتحادیه اروپا که اواسط دسامبر برگزار می‌شود، تبدیل شود.