خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 12 بهمن 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

به زودی با موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی بر‌می‌گردیم ...

غرب با پروژه قرآن‌سوزی چه اهدافی را دنبال می کند؟

مشرق | بین‌الملل | سه شنبه، 04 بهمن 1401 - 15:24
دومینوی هتک حرمت سازمان‌یافته به اسلام در کشورهای اروپا همواره جریان دارد و تنها چند روز پس از مجوز دولت سوئد برای آتش زدن قرآن، پروژه در هلند کلید خورد.
سوئد،تركيه،قرآن،افراطي،سفارت،ناتو،راست،آزادي،اروپا،كريم،آتش، ...

خلاصه خبر

به گزارش مشرق، این روزها صدای اعتراض مسلمانان در اقصی نقاط جهان به خاطر اقدامات موهن گروه های افراطی اروپا تحت لوای دولت های متبوع آنها، بلندتر از همیشه به گوش می رسد.
پروژه اسلام ستیزی در هلند و سوئد
پاره کردن و به آتش کشیدن یک نسخه از قرآن کریم در هلند تنها دو روز پس از حادثه سوزاندن این کتاب مقدس اسلام در سوئد رخ داد که «راسموس پالودان» شهروند تندرو و اسلام ستیز سوئدی - دانمارکی روز شنبه یکم بهمن ماه در اقدامی موهن، یک نسخه از قرآن را در مقابل ساختمان سفارت ترکیه در پایتخت سوئد سوزاند.
او برای این کار خود از مقامات سوئد مجوز گرفته بود.
صدور مجوز قرآن سوزی از سوی فردی افراطی آن هم مقابل سفارت ترکیه بی‌ارتباط با حضور ترکیه در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و از سویی مخالفت ترکیه با پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو نیست.
رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه به سوئد هشدار داده و گفته که اگر این کشور منطقه اسکاندیناوی (شمال اروپا) نتواند اقداماتی را علیه «پ ک ک» انجام دهد، روابط ترکیه با سوئد ممکن است بدتر و تیره‌تر شود.
روابط پرتنش کنونی دو کشور با اتفاقات و تحولات اخیر بیش از پیش تیره و تار شد که از جمله آنها نیز می‌توان به «به دار آویخته‌شدن» عروسک «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در جریان یک تظاهرات حامیان کردها در استکهلم اشاره کرد و علاوه بر این، به آتش کشیدن قرآن و هتک حرمت کتاب آسمانی مسلمانان نیز مقابل سفارت ترکیه در سوئد، به آتش تنش‌ها دامن زده است.
طنز تلخ ماجرا اینجاست که کشوری همچون سوئد، آتش زدن پرچم همجنسگرایان را به این بهانه که تحریک علیه گروهی از شهروندان در کشور است، جرم تلقی می کند اما همین قانون، یک شهروند راست نژادپرست را که کتاب مقدس بیش از دو میلیارد مسلمان جهان و ده ها هزار نفر مقیم سوئد را سوزانده است، مجرم نمی انگارد.
امروزه نه تنها در سوئد و هلند بلکه در دیگر کشورهای اروپا نیز فضای سیاسی برای راست افراطی بازتر از همیشه است.
به عنوان نمونه طی ماه‌های گذشته در انتخابات پارلمانی فرانسه و سوئد، راست‌های افراطی جایگاه خود را به شدت ارتقا داده و تبدیل به یک وزنه قوی شده‌اند.