خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 05 بهمن 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

واکاوی تبعات حذف ارز دولتی دارو

مشرق | اقتصادی | شنبه، 25 دی 1400 - 16:46
طبق تحلیل ها و نظرات کارشناسان، حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو با وجود منابعی که برای جبران آن در اختیار بیمه ها قرار میگیرد، می تواند تبعات سنگینی داشته باشد.
دارو،ارز،حذف،قيمت،توماني،بيمه،بودجه،ترجيحي،بهداشت،كميسيون،تو ...

خلاصه خبر

حذف ارز ترجیحی دارو موافقان و مخالفان زیادی را داشت، به هرحال دارو یک کالای بسیار مهم و حساس است و تصمیم گیری در مورد آن باید با دقت و جامع باشد.
موافقان این طرح معتقدند که با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و پرداخت یارانه به بیمه ها قیمت دارو در سال ۱۴۰۱ تفاوتی با قیمتهای سال ۱۴۰۰ نمی کند.
کالاهایی که پیش بینی شده است یارانه آنها به مردم داده شود شامل نان و دارو نیستند، بلکه بخشی از مبالغ کالاهای روغن و نهاده های دامی به صورت یارانه نقدی پرداخت می شود.
علت این امر هم این است که قیمت دارو برای مردم فرقی نمی کند و ما به تفاوت قیمت با ارز ترجیحی و بدون ترجیحی و افزایش قیمت دارو به بیمه ها پرداخت می شود و قیمت برای متقاضی دارو تفاوتی نمی کند.
یحیی ابراهیمی یکی از اعضای کمیسیون بهداشت مجلس در خصوص حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو گفت: قیمت دارو نباید به شکل گسترده افزایش پیدا کند.
و در آخر نکته ای که باید به آن اشاره کرد اصطلاحی به نام فرانشیز است که در واقع بخشی از مبلغ دارو است که باید توسط خود متقاضی خرید دارو پرداخت شود.
با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و چند برابر شدن قیمت دارو، طبیعتا فرانشیز که درصدی از قیمت دارو است نیز چند برابر می شود.
مبلغ فرانشیز جزو تعهدات بیمه ها نیست و باید توسط خود افراد پرداخت شود که با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، در سال ۱۴۰۱ باید منظر افزایش آن باشیم.