خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 11 آذر 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

«سلیمانیه» همچنان ناآرام؛ دانشجویان معترض چه می‌خواهند؟

مشرق | بین‌الملل | پنجشنبه، 04 آذر 1400 - 16:30
اعتراضات دانشجویان در دانشگاه سلیمانیه واقع در اقلیم کردستان عراق همچنان ادامه دارد و این تحرکات، سرانجام کابینه محلی را به برگزاری جلسه ویژه برای بررسی این موضوع چالش برانگیز وادار کرد.
دانشجويان،تظاهرات،اقليم،امنيتي،نيروهاي،كردستان،مالي،سليمانيه ...

خلاصه خبر

دانشجویان معترض به سمت نیروهای امنیتی سنگ پرتاب می‌کنند.
بر اساس این گزارش، حتی افراد غیر دانشجو هم به این تظاهرات پیوسته‌اند.آنچه سبب تحریک بیشتر دانشجویان شده است، ضرب و شتم برخی دانشجویان دختر و انتقال آنها به بیمارستان‌هاست بوده در حالی که برخی تظاهرات کنندگان با در دست داشتن چاقو با نیروهای امنیتی درگیر شده‌اند.همچنین برخی از معترضان به دفاتر تشکل‌های اتحادیه میهنی کردستان حمله کرده و دو دفتر را به آتش کشیدند.
دستگاه‌های امنیتی در استان سلیمانیه از تعطیلی دانشگاه‌ها و مراکز علمی به مدت شش روز برای جلوگیری از برگزاری تجمعات و درگیری با دانشجویان خبر داده‌اند تا برخی طرف‌های حزبی نتوانند با تشدید اوضاع بر موج تظاهرات سوار شوند.
در حالی که اطلاعات کسب شده نشان می‌دهد که خسارت‌ها در اداراتی که به آتش کشیده شده است، تنها مربوط به پرونده‌های شهروندان است، اما سیروان سرحد فرماندار شهرستان دوکان گفته است زیان‌های وارده به این ادارات، ۵۰۰ میلیون دینار برآورد می‌شود.
در این نشست، مسئله اعتراضات دانشجویان دانشگاهها و مراکز علمی مورد برسی قرار گرفت.
کابینه محلی اقلیم کردستان عراق ضمن تاکید بر حق تظاهرات مسالمت آمیز دانشجویان از آنها خواست حقوق خود را به دور از خشونت پیگیری کنند.
خواسته‌ها و گلایه‌های دانشجویان معترض
در این زمینه،«آمانج علی» از دانشجویان معترض گفت تظاهرات ما قانونی و حقی مشروع است.