سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

هشدار چین درباره دستکاری تحقیقات WHO درباره منشأ کرونا

فارس | بین‌الملل | پنجشنبه، 22 مهر 1400 - 19:12
وزارت خارجه چین درباره احتمال «دستکاری سیاسی» در تحقیقات سازمان جهانی بهداشت در خصوص منشأ ویروس کرونا هشدار داده است.
آمريكا،كرونا،چين،منشأ،ويروس،تحقيقات،سازمان،آزمايشگاه،جهاني،ب ...

خلاصه خبر

«چن ژو»، نماینده دائم چین در دفتر سازمان ملل در ژنو در این نامه به سازمان جهانی بهداشت تأکید کرده فرضیه مطرح‌شده مبنی بر اینکه ویروس کرونا از آزمایشگا ویروس‌شناسی ووهان به بیرون نشت کرده باشد به شدت بعید به نظر می‌رسد.
چین علاوه بر این گفته شواهدی در دست است که آمریکا دانشمندان را برای حمایت از فرضیه نشت آزمایشگاهی کرونا تحت فشار قرار می‌دهد.«وانگ ونبین» از سخنگویان وزارت خارجه چین چند ماه پیش با بیان اینکه ایالات متحده دانشمندان را تحت فشار قرار داد تا از فرضیه نشت آزمایشگاهی حمایت کنند تأکید کرد: «این نشان می‌دهد که ایالات متحده به جای جستجوی منشأ علمی این قضیه، فقط به این فکر می‌کند که چگونه مسئولیت را به گردن چین بیندازد.»
طبق گزارش این رسانه در نامه شهروندان چینی ذکر شده که در پاییز ۲۰۱۹ درست قبل از شیوع همه‌گیری، نشتی از این آزمایشگاه وجود داشته که البته اطلاعات دقیق آن از سوی آمریکا به بهانه‌های امنیت ملی پنهان مانده است.
پایگاه افشاگر اینترسپت هم شهریورماه سال جاری گزارش داده بود اسناد جدید نشان می‌دهند سازمانی در آمریکا پیش از شیوع بیماری «کووید-۱۹» میلیون‌ها دلار از بودجه‌های دولت فدرال را صرف تحقیق بر روی انواع گونه‌های ویروس کرونا در «موسسه ویروس‌شناسی ووهان» در چین کرده است.
این سازمان که در زمینه مسائل سلامت فعال می‌کند از بودجه دولتی برای تحقیقات بر روی ویروس کرونا در موسسه ویروس‌شناسی ووهان استفاده کرده است.
از این میان، ۵۹۹ هزار دلار در موسسه ویروس‌شناسی ووهان هزینه شده.
دست‌کم بخشی از این هزینه‌ها صرف انجام مطالعات لازم «جهت شناسایی و تغییر آن دسته از کروناویروس‌های موجود در خفاش‌ها که می‌توانند انسان‌ها را مبتلا کنند» شده‌اند.
اینکه این ویروس چگونه از حیوان‌ها به بدن انسان منتقل شده موضوع مباحثات داغ میان دانشمندان است.
بسیاری از دانشمندان معتقدند که این انتقال، به صورت طبیعی صورت گرفته است.