خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 01 آبان 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

۱۶ برگزیده‌ نخستین دوسالانه‌ «کتاب عاشورا» معرفی شدند

فارس | فرهنگی و هنری | پنجشنبه، 22 مهر 1400 - 12:30
برگزیده‌های نخستین دوسالانه‌ «کتاب عاشورا» معرفی شدند
كتاب،عاشورا،ادبيات،برگزيده،پژوهش،نشر،هيأت،پژوهشگر،شعر،عاشورا ...

خلاصه خبر

هدف برگزاری جایزه «کتاب عاشورا»
«دوسالانه‌ کتاب عاشورا» جایزه‌ای غیردولتی است که در قالب رویدادی فرهنگی هر دو سال یک‌بار برگزار می‌شود.
اهداف این جایزه شامل؛ شناسایی کتاب‌های برتر معاصر در حوزه‌ عاشورا و معرفی آن‌ها به افکار عمومی، شناسایی، تشویق و حمایت از پدیدآورندگان کتاب‌های عاشورایی، کمک به ارتقای کیفی و غنای علمی کتاب‌های‌ عاشورایی، تقویت روحیه و انگیزه‌ تحقیق و پژوهش در حوزه‌ عاشورا، گسترش فرهنگ نگارش و تولید کتاب با معیارها و استانداردهای علمی در حوزه‌ عاشورا و شناسایی نیازها، کاستی‌ها و خلأها در حوزه‌ کتاب عاشوراست.
گروه‌های داوری دوسالانه‌ی کتاب عاشورا شامل؛ گروه ادبیات، گروه فرهنگ و تاریخ، گروه هنر، گروه کودک و نوجوان و گروه ترجمه است.
در هر دوره، بنابه نظر شورای سیاستگذاری از یک تا سه نفر از چهر‌ه‌های برتر در حوزه‌ تولید و نشر کتاب عاشورا در بخش جانبی قدردانی می‌شود.
دوره‌ نخست دوسالانه‌ کتاب عاشورا در سال ۱۴۰۰ و با هدف ارزیابی مجموعه کتاب‌های عاشورایی منتشر شده در سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ برگزار شد.
هیأت داوران در رشته‌های مقتل، پژوهش ادبی، کتاب عکس، شعر کودک و نوجوان و داستان کودک و نوجوان هیچ اثری را شایسته‌ انتخاب ندانستند.
تجلیل از سه چهره‌ شاخص حوزه‌ فرهنگ مکتوب عاشورا
همچنین در بخش جنبی این دوره، از سه چهره‌ شاخص حوزه‌ فرهنگ مکتوب عاشورا شامل مرحوم حجت‌الاسلام مهدی پیشوایی (محقق تاریخ اسلام و عاشورا و سرپرست نویسندگان «مقتل جامع سیدالشهدا»)، مرحوم دکتر رحیم نیکبخت (پژوهشگر تاریخ و ادبیات عاشورایی و دبیر مجموعه کتاب‌های میراث نوحه و مرثیه به زبان‌های فارسی و ترکی) و دکتر حسین متقی (مؤسس کتابخانه‌ی تخصصی امام‌حسین) تجلیل شد.
معرفی آثار منتخب
در نخستین دوره جایزه «کتاب عاشورا» با انتخاب هیأت داوران ۱۶ اثر برگزیده شدند.