خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 09 آذر 1399
برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 1948752 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

انجمن علمی ویراستاری ایران تاسیس شد

مهر | فرهنگی و هنری | یکشنبه، 02 آذر 1399 - 16:02
مجوز تأسیس انجمن علمی ویراستاری ایران، در وزارت عتف (علوم، تحقیقات، فناوری) صادر شد.
ويراستاري،علمي،انجمن،دكتر،آموزش،ويرايش،فارسي،نگارش،زبان،حوزه ...

خلاصه خبر

دکتر محمد دانشگر علاوه بر اهداف و برنامه‌های این انجمن، آسیب‌ها و مشکلات حوزة ویرایش و ویراستاری را متذکر شد: نبود مرجعیت جامع علمی و مورد قبول همگان در زمینه تدوین و ارائه شیوه نامه ویرایش؛ در اختیار نبودن دستورالعملی جامع برای تمام ابعاد و جنبه‌های ویرایش و ویراستاری که تابع نظام علمی و تخصصی و دانشگاهی باشد؛ اختلاف نظر اساسی در پاره‌ای از مقوله‌های علمی حتی در مراحل ابتدایی نگارش مثل دستور خط زبان فارسی و غیره؛ دخالت عناصر غیر متخصص در کار ویراستاری به شکلی غیر حرفه‌ای و محدود و ناقص و در نتیجه ایجاد بدبینی و داوری نادرست ناشر و نویسنده نسبت به ویراستار و… از جمله آسیب‌ها و مشکلات فعلی این حوزه است.
وی دربارة ارتباط مهارت ویراستاری با تأمین شغل برای دانش‌آموختگان رشته زبان و ادبیات فارسی نظرتان گفت: امروزه ما با گستردگی و رواج روزافزون نوشتن و نگارش در تمام زمینه‌ها اعم از شیوة کاغذی و غیر کاغذی روبه‌رو هستیم.
درکنار آموزش مهارت‌های ویراستاری و تربیت ویراستاران خبره، لازم است بر آموزش شیوه‌های صحیح نگارش به همة آحاد جامعه تاکید نمود.
اگر این مهم بزودی اتفاق نیفتد، کماکان با نسلی مواجه خواهیم بود که از نوشتن ساده‌ترین درخواست‌های روزمره (حتی درحدّ یک یادداشت برای درخواست وام از بانک) ناتوان است.
به همین سبب، انجمن علمی ویراستاری در کنار ارائة خدمات ویراستاری، به شکل پررنگی به برگزار کردن کلاس‌های آموزش نگارش صحیح فارسی اهتمام خواهد نمود.

سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۵ | 1948752 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.