خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 28 دی 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

دامداران در دام مشکلات/ پشتیبانی امور دام در انتظار وقوع بحران

مهر | استان‌ها | دوشنبه، 24 دی 1397 - 14:54
بیرجند- مشکلات دامداران خراسان جنوبی در زمینه کمبود نهاده های دامی در حالی آن ها را گرفتار کرده که پشتیبانی امور دام برای حمایت در انتظار وقوع بحران است.
نژاد،جهاد،الگوي،انبار،رخشاني،اقتصادي،بسيج،نهاده،دامي،افزايش، ...

خلاصه خبر

در این چنین شرایطی برخی از دامداران برای رهایی از دام مشکلات راه کاهش تعداد دام و برخی دیگر قاچاق دام را برگزیده اند که ادامه این روند مشکلات زیادی را متحمل دولت خواهد کرد.
از این رو طی جلسه ای، هیئت اندیشه ورزی سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی با محوریت بررسی وضعیت دام خراسان جنوبی تشکیل شد تا علت خروج دام، وضعیت دام و نیاز استان به گوشت بررسی شود اما گلایه ها و درد دل دامداران جلسه را به سمت و سویی دیگر هدایت کرد.
ایستگاه اصلاح نژاد دام راه اندازی شود
یکی از دامداران حاضر در جلسه با بیان اینکه با بیان اینکه بهترین نژاد دام سبک را دارا هستیم، افزود: نقش جهاد در نگهداری گوسفند بلوچی منطقه بسیار کم رنگ بوده است.
دچار فقر دام مولد هستیم
یکی دیگر از دامداران شهر سربیشه در این جلسه با بیان اینکه دام مولد در استان موجود نیست و دچار فقر دام مولد شده ایم، گفت: اگر با دام درست رفتار شود، ظرف مدت شش ماه به حاصل مطلوبی می رسیم.
وی با بیان اینکه باید آموزش های مرتبط با دامداری به دامداران ارائه شود، افزود: جو باید همراه با ذرت بلغور شده به دام داده شود در غیر این صورت تاثیری بر دام ندارد.
دفاع از عملکرد پشتیبانی امور دام جفا در حق مردم است
مدیرعامل اتحادیه دامداران خراسان جنوبی هم در این جلسه با اشاره به مشکلات پیش روی دامداران بیان کرد: افزایش قیمت نهاده ها یکی از مشکلات پیش روی دامداران است.
شرکت پشتیبانی دام در زمان بحران وارد می شود
بنا به گفته مدیر امور دام جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در حال حاضر دو سایت الگوی دام در استان وجود دارد.