خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 02 خرداد 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

پیامدهای ازدواج در سن بالا

انتخاب | سلامت و پزشکی، چند‌رسانه‌ای | دوشنبه، 24 دی 1397 - 12:05
ازدواج در سن پایین؛ این عبارت مشترک محافل پژوهشی، قانون‌گذار و حتی سیاسی در ماه‌های اخیر بوده است. این موضوع حتی در فضای‌مجازی نیز مورد توجه قرار گرفته و بسیاری از کاربران در موافقت یا مخالفت با آن نظرپراکنی کرده‌اند؛
جنسيت،سراج،موضوع،كودكان،تأكيد،محور،صلاحيت،ولايت،چتر،كلهر،كود ...

خلاصه خبر

ازدواج در سن پایین؛ این عبارت مشترک محافل پژوهشی، قانون‌گذار و حتی سیاسی در ماه‌های اخیر بوده است.
دبیر فرهنگی مرکز پژوهش‌های مجلس از لزوم تهیه طرحی جدید با نتایج منفی کم‌تر برای جایگزینی طرح افزایش سن ازدواج گفته است.
به گفته وی یکی از محورهای آن این است که در مناطق و روستاهایی که افراد زیر ۱۸‌سال ازدواج دارند، به‌جای ممانعت از ازدواج جوانان هیأتی متشکل از یک قاضی و معتمد محل یا مسجد برای تعیین سن بلوغ جنسی کودکان تشکیل شود و در صورت تشخیص اینکه فرد به بلوغ رسیده و آمادگی ازدواج را دارد، این امر صورت گیرد.
دبیر فرهنگی مرکز پژوهش‌های مجلس به تشریح محور سوم این چتر حمایتی پرداخت و اظهار داشت: فراهم کردن مسائل آموزشی همه‌جانبه و لازم برای ازدواج از دیگر ابعاد این طرح است که می‌تواند به کمک ازدواج افراد زیر ۱۸‌سال بیاید تا احتمال موفقیت این ازدواج‌ها را افزایش دهد.
به گفته وی طرح افزایش حداقل سن ازدواج حتی با مفاد کنوانسیون کودک نیز مطابقت ندارد چراکه این کنوانسیون ورودی تعیین و پیشنهاد سن ازدواج کودکان و نوجوانان را ندارد.
این کارشناس جنسیت همچنین گفت: تا زمانی که ولی قهری بر فرزند خود ولایت خاص داشته باشد، حاکم یا قانون که ولایت ‌عام قلمداد می‌شود، حق ورود به موضوع ازدواج کودکان و نوجوانان را نخواهد داشت و به همین دلیل می‌توان گفت: لایحه افزایش سن ازدواج حتی بر‌خلاف روال مورد نظر کنوانسیون کودک پیش رفته است.