خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر: جستجو در میان 953631 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

با نوشیدنی‌های ورزشی خانگی دوپینگ کنید

باشگاه خبرنگاران | سلامت و پزشکی | پنجشنبه، 14 آذر 1398 - 03:46
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: افراد به ویژه ورزشکاران می‌توانند نوشیدنی ورزشی خانگی را جایگزین نوشیدنی‌های انرژی‌زا کنند.
مصرف،كافئين،نوشيدني،بدن،مقدار،ورزش،آب،دكتراي،وحيد،ورزشكاران،خان…

فرهاد وحید دکترای تغذیه و رژیم درمانی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اراک در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره نوشیدنی‌های انرژی‌زا اظهار کرد: ماده اصلی و فعال نوشیدنی‌های انرژی‌زا کافئین است.
کافئین می‌تواند منبع تولید انرژی در بدن باشد.
این ماده مقداری از چربی‌هایی که در بدن وجود دارد، به تحرک وادار و آزاد می‌کند.
مقدار مجاز مصرف روزانه کافئین
او بیان کرد: افراد مجاز هستند که روزانه تنها ۲۵۰ میلی‌گرم کافئین مصرف کنند، اما هر لیوان نوشیدنی‌های انرژی‌زا به طور متوسط چهار برابر این مقدار کافئین دارد.
از عوارض مصرف این نوشیدنی‌ها می‌توان به اختلالات قلبی و عروقی مانند افزایش ضربان قلب، تپش غیر طبیعی قلب به ویژه در افرادی که زمینه بیماری‌های قلبی و عروقی را دارند، انقباض عروق و افزایش فشار خون اشاره کرد.
بیشتر بخوانید: حقایقی درباره نوشیدنی‌های انرژی‌زا
این دکترای تغذیه و رژیم درمانی درباره سایر عوارض ناشی از مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا افزود: نوشیدنی‌های انرژی‌زا می‌توانند بر سیستم‌های مغزی-عصبی و عصبی-عضلانی فرد اثر منفی بگذارند و هماهنگی بین عصب و عضله را با اختلال مواجه کنند.
وحید تاکید کرد: مطالعات بسیاری نشان می‌دهند که کافئین در مقدار مجاز پیشنهاد شده می‌تواند بر عملکرد روزانه ورزشکاران اثر‌های مفیدی داشته باشد، اما اگر بیش از این مقدار مصرف شود، افزایش دفع آب از بدن را موجب می‌شود.
نوشیدنی‌های انرژی‌زا با دفع آب از بدن فرد را دهیدراته (کم‌آب) می‌کنند، بنابراین قدرت عضلانی شخص کمتر می‌شود.
این نوشیدنی‌ها همچنین میزان الکترولیت‌های بدن را به ویژه در ورزشکاران با اختلال مواجه می‌کند.
سایر ترکیبات نوشیدنی‌های انرژی‌زا
او تصریح کرد: نوشیدنی‌های انرژی‌زا غیر از کافئین ترکیبات دیگری مانند تورین، کراتین و قند‌های الکلی هم دارند.
قند‌های الکلی مانند گزیتول از نظر ساختار شبیه الکل‌ها هستند.
این نوشیدنی‌ها می‌توانند فرد را از نظر روانی و جسمانی وابسته کنند.
بیشتر بخوانید: ۲ ساعت پس از مصرف نوشیدنی‌های انرژی زا در بدن چه اتفاقی می‌افتد؟
این دکترای تغذیه ورژیم درمانی گفت: مطالعات نشان می‌دهند که نوشیدنی‌های انرژی‌زا می‌توانند قدرت باروری مردان را کاهش دهند، بنابراین پیشنهاد می‌شود که افراد نوشیدنی ورزشی خانگی را جایگزین نوشیدنی‌های انرژی‌زا کنند.
این نوشیدنی می‌تواند قبل، هنگام و پس از ورزش مصرف شود و از کم آبی بدن جلوگیری کند.
طرز تهیه نوشیدنی ورزشی خانگی
وحید اظهار کرد: افراد برای تهیه نوشیدنی ورزشی خانگی باید یک لیتر آب را با شش گرم شکر و یک دهم قاشق مرباخوری نمک با هم مخلوط کنند همچنین برای بهبود طعم این نوشیدنی می‌توان چند قطره آب لیموترش تازه یا چند برگ ریحان به آن اضافه کرد.
او یادآوری کرد: پیشنهاد می‌شود ورزشکاران از یک تا ۲ ساعت پیش از ورزش، هر یک ساعت، یک لیوان از این نوشیدنی را میل کنند و در بین ورزش هر ۱۵ دقیقه، ۱۵۰ سی‌سی (معادل یک فنجان) از این ترکیب را بنوشند؛ پس از ورزش هم، آن‌ها باید آن‌قدر از این مخلوط مصرف کنند تا احساس تشنگی آن‌ها برطرف شود و پس از آن ۱۵۰ سی‌سی از این نوشیدنی بنوشند.
انتهای پیام/برچسب‌ها:


سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۳ | 953631 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.