خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر: جستجو در میان 1095213 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

شفافیت و انصاف در انتخابات کردستان رعایت شود/ برخورد جدی دستگاه قضا با تخلفات انتخاباتی- اخبار استانها

تسنیم | استان‌ها | پنجشنبه، 14 آذر 1398 - 00:50
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کردستان گفت: باید برای جلب مشارکت حداکثری مردم در انتخابات، اصل عدم تبعیض، شفافیت و انصاف رعایت شود.
انتخابات،قانون،مركز،انقلاب،استان،حداكثري،دادستان،تخلفات،كردستان…

به گزلرش خبرگزاری تسنیم از سنندج، محمد جباری شامگاه چهارشنبه در نشست هم‌اندیشی مشارکت حداکثری در انتخابات که با حضور مسئولان ارشد، ائمه جمعه، نمایندگان احزاب و گروه‌های سیاسی در سالن جلسات مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور در این شهر برگزار شد، با گرامیداشت یاد و خاطر شهدای انقلاب اسلامی اظهار داشت: معیار ما قانون و همگی به‌دنبال عدالت بوده و رکن رکین در بحث انتخابات «عدالت‌محوری» آن است.
وی با بیان اینکه ملاک عدالت، قانون است افزود : بر اساس ماده 32 قانون انتخابات فرماندار یا بخشدار مرکزی هر حوزه انتخابیه جهت انتخاب معتمدین اصلی و علل‌البدل هیئت اجرایی، باید موضوع ماده 31 تشکیل و 30 نفر از روحانیون و معتمدان اقشار مختلف و بومی حوزه انتخابیه را انتخاب کند.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کردستان تصریح کرد: دستگاه قضایی همواره در تلاش برای جلب مشارکت حداکثری مردم در انتخابات بوده اما دشمنان نظام به‌دنبال خاری و‌ ذلت مردم هستند.
وی با اشاره به اینکه عرصه انتخابات به‌عنوان یکی از رکین‌ترین تجلی‌گاه‌های دموکراسی و مردم‌سالاری است، گفت: حضور در انتخابات قبل از تکلیف قانونی، یک ‌تکلیف انسانی و ‌شرعی است.
جباری یادآور شد: هیچ کشور و ‌هیچ مردم آزاده‌ای در دنیا، سرنوشت خود را به دست پلید بیگانگان نخواهد داد و‌ ملت ایران نیز این اهداف را دنبال کرده و اجازه سوءاستفاده به دشمنان نمی‌دهند.
وی اظهار کرد: از منظر قانونی باید برای جلب مشارکت حداکثری مردم در انتخابات، «اصل عدم تبعیض، اصل شفافیت و اصل انصاف که معیار و مبنای آن قانون است» رعایت شود چرا که هیچ چیز مانند صداقت طرف مقابل را وادار به تمکین نمی‌کند.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کردستان خاطرنشان کرد: نقش نخبگان، توجه مضاعف به موثر بودن تنوع و ذائقه‌ها و سلایق مختلف سیاسی، نظارت بر صحت و سلامت انتخابات در تمام مراحل انتخابات از عوامل تضمین‌کننده مشارکت حداکثری مردم است.
وی بیان کرد: نزدیک به 60 فقره جرائم و تخلفات انتخاباتی در قانون احصاء و بسیاری از جرائم به قانون ارجاع داده و برای آن، مجازات مشخص تعیین شده است.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کردستان، محرومیت‌های اجتماعی تا مجازات درجه ششم و‌ جزای نقدی از 2 تا 8 میلیون تومان و حبس از 6 ماه تا 2 سال را جزو مجازات تعریف شده در قانون عنوان کرد.
وی با اشاره به اینکه این تخلفات در سه بستر قبل از انتخابات، حین انتخابات و ‌پس از انتخابات رخ می‌دهد، افزود: دستگاه قضایی با تمام توان ضامن صحت و سلامت و ‌اعتبار رأی آحاد مردم بوده و در این سه مرحله، نظارت کامل را خواهد داشت.
جباری رسیدگی به تخلفات به‌صورت خارج از نوبت و فوق‌العاده را خواسته مردم دانست و خبر داد: شعبه و قاضی ویژه‌ای برای بررسی به تخلفات انتخاباتی در کل دادسرای استان تشکیل شده که باید با هیئت‌های اجرایی تعامل داشته باشند.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کردستان از مردم و سازمان‌های مردم نهاد خواست که در صورت مشاهده با هرگونه تخلف در انتخابات، مراتب را از طریق سامانه سجام، هیئت اجرایی و‌ سامانه 1580 اعلام کنند.
انتهای پیام/487/برچسب‌ها:


سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۳ | 1095213 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.