خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 07 فروردین 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

کمبود حداقل ۱۰۰ هزار پرستار در کشور/ اضافه کاری اجباری برای پرستاران جرم است/ بازنشستگی پیش از موعد پرستاران باید در دستور کار قرار گیرد

باشگاه خبرنگاران | سلامت و پزشکی | چهارشنبه، 19 دی 1397 - 18:33
قرار،ايجاد،اشاره،اجراي،مسئله،جذب،درماني،سلامت،كادر،افزايش،مج ...

خلاصه خبر

پرستاران را در بیمارستان‌ها محصور کرده‌ایم
جذب سالانه ۱۰ هزار پرستار در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی
رئیس کل سازمان نظام پرستاری افزود: امروزه ضریب پرستار به تخت که باید حداقل ۱.۸ باشد، متأسفانه ۰.۸ است که بر اساس سند و برنامه ششم توسعه، کشور نیازمند ۱۵۰ هزار پرستار است، با توجه به جنگ اقتصادی دشمن و شرایط فعلی کشور جلسات متعددی با وزارت بهداشت، مجلس و سازمان امور استخدامی و برنامه و بودجه گذاشتیم و سازمان نظام پرستاری اعلام کرده است که در حال حاضر ایران نیازمند صد هزار پرستار است که بر اساس نتایج حاصله از جلسات برگزار شده قرار است سالی ۱۰ هزار پرستار در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی جذب شوند.
دالوندی ادامه داد: امروزه دنیا بر این امر متمرکز شده است که نسبت پرستار به تخت و نسبت پرستار به جمعیت باید بین ۳ تا ۱۷ نفر به ازای هر هزار نفر جمعیت باشد که این میزان در ایران ۱.۵۵ است و باید بگویم که آمار تعداد پرستاران ما نسبت به کشور‌های کنیا و عراق پایین‌تر است به همین دلیل ما نیازمند جذب حداقل ۱۵۰ هزار پرستار در کشور هستیم.
رئیس کل سازمان نظام پرستاری ادامه داد: نسبت پرستار به جمعیت مورد تأکید سازمان بهداشت جهانی و ICN، همچنین سایر نهاد‌های بین المللی است و من معتقدم پرستاران در صف اول ارتقای سلامت، پیشگیری از بیماری‌ها به ویژه بیماری‌های نوپدید هستند.
ضرورت توسعه نقش پرستاران در کشور
دالوندی ادامه داد: به طور کلی دنیا به ۲ میلیون پرستار نیاز دارد، پرستاران ایرانی جزو بهترین کادر پرستاری در جهان محسوب می‌شوند و ما علاقمندیم که مهاجرت پرستاری انجام نشود.
امیدوارم نمایندگان مجلس به حقوق پرستاران نگاه ویژه‌ای داشته باشند
عامل ارتقای کیفیت عملکرد پرستاران
دالوندی ادامه داد: ما باید بتوانیم برای رده‌های مختلف پرستاران برنامه‌های توسعه‌ای را تعریف کنیم تا یک پرستار ارشد یا دکترا بتواند در حوزه‌های قبل از بیمارستان و حتی پس از بیمارستان کار‌های مبتنی بر تحقیقات رو به رشد را انجام دهد، زیرا این مسئله باعث اثر بخشی بیشتر خدمات و ارتقای کیفیت کار‌های پرستاران می‌شود.