خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 1867419 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

شجاعی طباطبایی: «یمن و نقش من» باید به یک جریان جهانی تبدیل شود- اخبار فرهنگی

تسنیم | فرهنگی و هنری | چهارشنبه، 19 دی 1397 - 22:40
نشست خبری کارگاه تخصصی «یمن و نقش من» عصر امروز در دبیرستان علامه‌حلی برگزار شد.
هدف،حوزه،مالي،هنري،شاهد،مسعود،فتح،اميدوارم،اساتيد،بنيان،تجسم ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، نشست خبری کارگاه تخصصی «یمن و نقش من» با حضور عبدالکریم المطری؛ مسئول دفتر بین المللی موسسه بنیان توسعه یمن،‌ سید مسعود شجاعی طباطبایی؛ مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری، مسعود نجابتی؛ مدیر گروه هنرهای تجسمی موسسه روایت فتح، علی حیاتی؛ مسئول هیئت هنر و جمعی از مخاطبان و اهالی رسانه، عصر امروز در دبیرستان علامه حلی تهران برگزار شد.
در آغاز این نشست، "دانیال فرخ" طراح پوستر کارگاه تخصصی «یمن و نقش من» درباره طراحی پوستر این رویداد گفت: ایده‌ای که در این پوستر استفاده شده چندان پیچیده نیست.
خنجر یمنی برای ما ایرانی‌ها نمادی زیبا و حماسی است که فرم خاصی دارد.
اگر به تیزی خنجر دقت کنید، می‌بینید که این تیزی با کاغذ تنیده شده و تلفیقی از کاغذ و خنجر به وجود آمده است که این کاغذ نماد پوستر است و هدف از تیزی خنجر آن است که در مقابل استکبار و رژیم آل‌سعود برنده‌تر باشد.
در ادامه این نشست "علی اکبر" مسئول خیریه هنر با اشاره هدف این رویداد گفت: هدف از برگزاری این رویداد، این بود که بتوانیم نقش هنری رسانه‌ای‌مان را درباره یمن به درستی ایفا کنیم؛ چرا که فکر می‌کنم اکنون بدترین فاجعه انسانی جهان در یمن در حال وقوع است.
این کارگاه نوعی جمع‌سپاری برای تولید است و اکنون در آن شاهد شکل‌گیری بزرگترین کارگاه مردمی تاریخ کشور با حدود 300 شرکت‌کننده هستیم.
وی با اشاره به اینکه منابع مالی این کارگاه از درآمدهای حاصل از فعالیت بازارچه خیریه هنر تأمین شده‌است، گفت: خیریه هنر طی سالهای گذشته نسبت به راه‌اندازی بازارچه‌های خیریه اقدام کرده بود و درآمدهای حاصل از این بازارچه‌های خیریه به صورت استقراض برای برگزاری کارگاه تخصصی «یمن و نقش من» مورد استفاده قرار گرفت و بحمدلله تاکنون هیچ مشکل مالی نداشته‌ایم، چرا که اساتید هیچ مطالبه مالی از ما نداشتند و مدرسه علامه حلی نیز هیچ مطالبه مالی از ما نداشت.
وی با اشاره به حضور هنرمندان غیرایرانی در این کارگاه تخصصی گفت: اکنون شاهد حضور 20 الی 30 هنرمند غیرایرانی از داخل و خارج از ایران در این رویداد هستیم و در مجموع حدودا 219 نفر در این رویداد ثبت‌نام کرده‌اند که با احتساب اساتید و تیم اجرایی این رقم به 300 نفر می‌رسد.
در ادامه این نشست "علی حیاتی" مسئول هیئت هنر و یکی از مربیان بخش گرافیک این رویداد با اشاره به دلیل برگزاری این رویداد، گفت: خوشحالیم که امکانی به وجود آمد تا اساتید هنر و فعالان رسانه‌ای گردهم آیند.
قرار است در این سه روز هنرجویان به جز کمک ویژه‌ای که از اساتید می‌گیرند، در جریان انجام کار رسانه‌ای در سطح بین‌المللی نیز قرار گیرند.
این کارگاه می‌تواند مقدمه‌ای برای آغاز فعالیت‌های هنری و رسانه‌ای هنرجویان در سطح بین‌المللی باشد، چرا که برای ما در کنار مخاطب داخلی مخاطب بین‌المللی نیز اهمیت دارد.
در ادامه این نشست "عبدالکریم المطری" مسئول دفتر بین‌المللی «موسسه التنمویه»(بنیان توسعه یمن) ضمن تشکر از برگزار کنندگان این رویداد گفت: اکنون 4 سال از جنگ یمن می‌گذرد و 17 کشور نظیر امارات، عربستان، انگلیس، آمریکا و...
در شکل‌گیری این بحران نقش داشته‌اند اما پس از گذشت 4 سال که هیچ نتیجه‌ای از جنگ نظامی نگرفتند، به سراغ ایجاد جنگ اقتصادی علیه یمن رفتند.
در این راستا یکی از اقدامات آنها انتقال بانک مرکزی از صنعا به یمن بود.
همچنین بستن بندرها و فرودگاه‌ها از دیگر اقداماتی بود که با هدف محاصره همه مردم یمن صورت گرفت.
آخرین اقدام توطئه گرانه آنها نیز تلاش برای به دست آوردن بندر «الحدیده» که یکی از مهمترین بندرهای یمن است و به وسیله آن 18 میلیون نفر تغذیه می‌شوند، بود.
وی در ادامه به ذکر آمارهایی از جنگ 4 ساله یمن پرداخت و گفت: اکنون بیش از 22 میلیون یمنی نیاز به کمک‌های انسانی نظیر دارو، غذا و آب دارند.
بیش از 11 میلیون و 300 هزار نفر با بحران تامین غذا و دارو روبرو هستند و بیش از 7 میلیون و 500 هزار نفر نیز نیاز فوری و ضروری به دارو دارند.
همچنین 3 میلیون کودک و زن دچار سوءتغذیه شده‌اند که تمامی این فجایع به دلیل محاصره یمن رخ داده است.
همچنین شهدای ما که به وسیله عربستان و آمریکا در طول این 4 سال به شهادت رسیدند بالغ بر 15 هزار نفر هستند و شمار زخمی‌ها به 24 هزار نفر می‌رسد.
14 هزار نفر نیز به خاطر بسته بودن فرودگاه یمن به شهادت رسیدند چرا که نتوانستند برای درمان به خارج از یمن منتقل شوند.
اما در مقابل همه این سختی‌ها، هنوز شاهد مقاومت و ایستادگی دلیرانه مردم یمن هستیم و این ایستادگی در جبهه‌های نبرد به وضوح مشاهده می‌شود.
اکنون کشاورزان و ماهیگیران مشغول کار هستند و کشاورزی و ماهیگیری می‌کنند.
مسئول دفتر بین المللی موسسه «بنیان توسعه یمن» با اشاره به فعالیت‌های این موسسه برای ساخت یمن گفت: موسسه بنیان توسعه یمن برای ساخت یمن پس از جنگ و ارائه آموزش‌های لازم به شهروندان یمنی تأسیس شده است.
اکنون موسسه به کشاورزان و صیادان کمک می‌کند و برای این منظور مرکزی به نام «خیرات» راه‌اندازی شده است.
همچنین گروهی از زنان که عمدتا شامل همسران شهدا هستند تحت پوشش این موسسه هستند و موسسه به آنها آموزش‌هایی در حوزه هنرهای دستی ارائه می‌دهد.
"المطری" با اشاره به اینکه سخن گفتن درباره فجایع رخ داده در یمن نیازمند صدها جلد کتاب است، گفت: اگر بخواهیم درباره آنچه طی این 4 سال در یمن رخ داده است صحبت کنیم، باید به جای یک جلد کتاب صدها جلد کتاب نوشته شود تا بتوان حق مطلب را ادا کرد.
اکنون اجحاف بسیاری از سوی رسانه‌های سراسر دنیا نسبت به رساندن صدای مردم یمن به جهانانیان رخ می‌دهد.
امیدوارم کارگاه تخصصی «یمن و نقش من» آغازی بر شکست حصار رسانه‌ای موجود درباره یمن و شرایط اسف‌بار آن باشد.
در ادامه این نشست "سید مسعود شجاعی طباطبایی" مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری و کاریکاتوریست سرشناس کشور گفت: اکنون چند سالی است که موضوع یمن و فجایع رخ داده در آن، شرایط را برای مردم سرزمین یمن بسیار سخت کرده است به طوری که پیش از این در هر 10 دقیقه یک کودک یمنی براثر اتفاقات ناشی از جنگ به شهادت می‌رسید، اما اکنون این زمان به 7 دقیقه کاهش یافته که این اتفاق در نوع خود یک نسل‌کشی بی‌سابقه است.
حرف ما در حوزه کارتون و کایکاتور این است که یمن تنها نیست.
سال 94 کاری را برای یمن انجام دادیم و در این راستا با هنرمندان سراسر دنیا از آمریکای لاتین، اندونزی، آلمان، مراکش، مصر و...
ارتباط گرفتیم و تمامی آنها آمادگی خود را برای طراحی آثاری با موضوع یمن اعلام کردند که که فکر می‌کنم این کار ناتمام ماند و باید تکمیل شود.کارگاه تخصصی «یمن و نقش من» فتح باب خوبی برای انجام کارهای بزرگ و جدی برای شهروندان یمن خصوصا کودکان یمنی است که در شرایط بسیار سختی به سر می‌برند.
امیدوارم این کارگاه به یک جریان جهانی تبدیل شود؛ همانطور که پس از پیدا شدن جنازه کودک 3.5 ساله سوری در ساحل، اقدام بشردوستانه‌ای از طرف موسسه روایت فتح انجام شد و طی آن شاهد حضور هنرمندان 43 کشور دنیا بودیم.
امیدوارم درباره یمن نیز این اتفاق بیفتد و خروجی‌های این کارگاه تخصصی به صورت ویژه در فضاهای مختلف خصوصا فضای مجازی دیده شود.
در ادامه این نشست مهدی رضوی مدیر دبیرستان علامه حلی با اشاره به لزوم حمایت مدارس از برگزاری رویدادهایی با موضوع یمن گفت: در مدرسه علامه حلی همواره سعی ما بر این بوده که کلمه مدرسه را بسیار بزرگ تعریف کنیم و آن را یک مکان مقدس بدانیم.
ما وارث 50 سال نخبه‌پروری هستیم که بخش اعظم این نخبه‌پروری در سالهای پس از انقلاب رخ داده و این مدرسه در سالهای قبل از انقلاب خروجی چندانی نداشته است.
فکر می‌کنم مسئله یمن برای قاطبه مردم ایران حائز اهمیت است چرا که پیوند موجود میان مردم ایران و یمن، پیوندی صمیمی و دیرینه است.
آنچه اکنون در یمن رخ افتاده، یک جنایت بی‌سابقه بشری است.
وقتی از امت اسلامی صحبت می‌کنیم، به این معناست که یمن، ایران و ایران، یمن است.
همه ما باید به تکلیف و وظیفه خود درباره یمن عمل کنیم و حضور مدرسه علامه حلی در میزبانی این رویداد یک اتفاق برد-برد است.
خدا را شاکریم که این لیاقت را پیدا کردیم تا بتوانیم برای یمن و مردم مظلوم آن گام کوچکی برداریم.
در پایان این نشست "مسعود نجابتی" مدیر گروه هنرهای تجسمی موسسه روایت فتح و گرافیست سرشناس کشور با طرح یک پرسش گفت: همه باید این سوال را از خود بپرسند که نقش‌شان درباره یمن چیست.
اینکه در عنوان این کارگاه، بحث نقش من مطرح است، به این معناست که هرکس باید به ضرورت شرایط و اقتضای توان خود در این راستا سهمی داشته باشد.
گاه نیاز به حرکتهای سریع و اورژانسی داریم و گاه حرکت‌های زمانبر و آرام مورد نیاز است.
فکر می‌کنم درباره یمن هر دو جنس حرکتها لازم است.
کار کردن برای یمن نیز یک مبارزه است و این مبارزه به تعبیر حضرت امام(ره) تا زمانی که ظلم، کفر و شرک در جهان وجود داشته باشد، ادامه خواهد داشت.
حسن برگزاری چنین کارگاه‌های تخصصی این است که خروجی آنها با سرعت بالایی تولید می‌شود و هزینه کمی دارد؛ ازین رو می‌تواند به راحتی با مخاطبان ارتباط بگیرد چراکه زبان تصویر به تفسیر نیاز ندارد.
فکر می‌کنم مهمترین خروجی این کارگاه همین گردهم جمع شدن انسانهای دغدغه‌مند و هنرمند است.
امیدوارم در پایان بتوانیم گامی موثر برای یمن و مردم مظلوم آن برداریم.
انتهای پیام/برچسب‌ها:


سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۵ | 1867419 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.