خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 19 آذر 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

Ř§ŘŽŘŞŘľŘ§ŘľŰŒ| اعا،ه ŘŹŘ˛ŘŚŰŒŘ§ŘŞ ŘŹŘŻŰŒŘŻ از Ů…Ř§Ů‡ŮˆŘ§ŘąŮ‡â€ŒŮ‡Ř§ŰŒ "ŮžŰŒŘ§Ů…" Ůˆ "ŘŻŮˆŘłŘŞŰŒ" ŘŞŮˆŘłŘˇ ŮˆŘ˛ŰŒŘą اعتباءات

تسنیم | اجتماعی و حوادث | چهارشنبه، 19 دی 1397 - 22:40
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان "کار ما روی تست و انتقال ماهواره‌های "پیام" و "دوستی" به اتمام رسیده است"، گفت: صنعت دفاعی به‌زودی خبرهای خوشی خواهند داد.
پرتاب،آذري،مداري،جهرمي،كشور،گزارش،كيلومتري،ارتفاع،مدار،تسنيم ...

خلاصه خبر

به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران پویا؛ این روزها که خبر آماده‌سازی دو ماهواره ایرانی "دوستی" و "پیام" برای استقرار در مدار در آستانه دهه فجر به گوش می‌رسد و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سعی کرد با ترتیب دادن سلسله بازدید‌های مسئولان رده‌بالای اجرایی کشور از دستاوردهای ماهواره‌ای کشور، توسعه کاربردهای این بخش را یادآور شود، اکنون این سؤال مطرح است که «ماهواره‌های مذکور در چه وضعیتی قرار دارند؟».
به گزارش تسنیم، یکی از تقسیم‌بندی‌های انواع مدار، براساس ارتفاع است؛ به مدارهای کم‌ارتفاع "لئو" گفته می‌شود و طبق تعریف سازمان فضایی اروپا، از بالای اتمسفر زمین (حدود 160کیلومتری) تا ارتفاع دو هزار کیلومتری از سطح زمین را پوشش می‌دهند.
آذری جهرمی با بیان اینکه ماهواره‌های "پیام" و "دوستی" به‌ترتیب 2.5 سال و 2.5 ماه در مدار می‌مانند، ابراز کرد: رزولوشن تصاویر ماهواره پیام با دقت 40 متر و ماهواره دوستی 10 متر است.
وزیر ارتباطات بار دیگر درباره اینکه "تا چه‌زمانی باید منتظر ارسال این دو ماهواره به مدار باشیم"، گفت: به‌زودی خبرهای خوشی از این موضوع منتشر خواهد شد.