خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر: جستجو در میان 1439282 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

روسیه: استحکام برجام را امتحان نکنید وگرنه فرومی‌پاشد

فارس | بین‌الملل، بین‌الملل | جمعه، 17 آبان 1398 - 18:46
معاون وزیر خارجه روسیه ضمن اشاره به نقش آمریکا در ایجاد تنش‌ها بر سر «برجام» از طرف‌های باقی‌مانده در این توافق خواسته خویشتن‌داری به خرج داده و استحکام آن را امتحان نکنند.
ايران،توافق،تعهدات،آمريكا،روسيه،جمهوري،روز،اسلامي،استحكام،ذيل

معاون وزیر خارجه روسیه ضمن اشاره به نقش آمریکا در ایجاد تنش‌ها بر سر «برجام» از طرف‌های باقی‌مانده در این توافق خواسته خویشتن‌داری به خرج داده و استحکام آن را امتحان نکنند.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «سرگئی ریابکوف»، معاون وزیر خارجه روسیه از طرف‌‌های «برجام» خواسته استحکام این توافق هسته‌ای را امتحان نکنند زیرا ممکن است به فروپاشی آن منجر شود.
آقای ریابکوف که در چهارمین کنفرانس منع اشاعه در مسکو صحبت می‌کرد با اشاره به چهارمین گام ایران برای کاستن از تعهدات خود ذیل برجام گفت: «ما انگیزه‌های جمهوری اسلامی ایران را برای برداشتن گام‌هایی در هر ۶۰ روز در جهت کاستن از تعهدات داوطلبانه‌اش در برجام درک می‌کنیم.»
دیپلمات ارشد روسیه اضافه کرد: «همزمان، ما از همه طرف‌ها و اعضای باقی‌مانده در برجام می‌خواهیم خویشتن‌داری به خرج دهند.
نمی‌توانیم استحکام این توافق را امتحان کنیم چون ممکن است فروبپاشد و ما در وضعیتی قرار بگیریم که خطر درگیری‌های علنی و مشکلات دیگر در منطقه ناپایدار خلیج فارس بیش از این تشدید شود.»
معاون وزیر خارجه روسیه در ادامه یادآوری کرد مسائل ایجاد شده در خصوص برجام مستقیماً به تحریک آمریکا ایجاد شده‌اند.
دولت آمریکا بعد از خروج از برجام در اردیبهشت‌ماه سال گذشته، علاوه بر بازگرداندن تحریم‌های رفع‌شده ذیل این توافق تحریم‌هایی جدید علیه ایران وضع کرده است.
واشنگتن می‌گوید سیاست «کارزار فشار حداکثری» را با هدف «بازگرداندن» ایران به میز مذاکره و حصول توافقی جدید که در آن علاوه بر مسائل هسته‌ای به سایر حوزه‌های محل اختلاف با ایران هم پرداخته می‌شود در پیش گرفته است.
جمهوری اسلامی ایران با یادآوری اینکه این آمریکا بوده که میز مذاکره را ترک کرده بازگشت واشنگتن به توافق هسته‌ای را شرط هر گونه گفت‌وگو عنوان کرده است.
جمهوری اسلامی ایران بعد از خروج آمریکا از برجام یک سال سیاست «صبر راهبردی» را در دستور کار قرار داد تا به کشورهای اروپایی اجازه دهد وعده‌های خودشان را در جهت جبران اثرات خروج واشنگتن و برخوردار کردن ایران از عواید برجام عملی کنند.
با گذشت یک سال و محقق نشدن وعده‌های اروپا، شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه‌ای روز ۱۸ اردیبهشت‌ماه به طرف‌های توافق هشدار داد در صورتی که ظرف ۶۰ روز به تعهدات خود در زمینه‌های نفتی و بانکی عمل نکنند ایران طبق مفاد برجام، از تعهدات خود ذیل این توافق خواهد کاست.
جمهوری اسلامی ایران تا کنون در چهار گام از تعهدات خود کاسته است.
تهران گام چهارم را از چند روز پیش و همزمان با پایان فرصت ۶۰ روزه سوم برداشته است.
در حال تکمیل...برچسب‌ها:


سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۳ | 1439282 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.