خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 06 آذر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

#از_تسنیم_بپرسید: آیا زلزله‌ کرمانشاه کار نهادهای نظامی است؟

تسنیم | برگزیده | چهارشنبه، 19 دی 1397 - 22:39
اخیراً شبهاتی در فضای مجازی مطرح شده مبنی بر اینکه زلزله‌هایی که در استان کرمانشاه طی یکسال اخیر رخ داده است، به دلیل آزمایش‌های نهادهای نظامی است. چنین ادعاهایی چه منشأیی و چه نسبتی با حقیقت دارد؟
شمالي،يكشنبه،منطقه،مركز،طبيعي،نظامي،اثرات،گذشته،رخ،گزارش،وقو ...

خلاصه خبر

در حالی که زمین‌لرزه‌ای که سال گذشته در کرمانشاه رخ داد در عمق 18 کیلومتری و زمین لرزه یکشنبه هفته جاری نیز در عمق 7 کیلومتری زمین رخ داده‌اند.
گزارش لرزه‌نگاری زلزله سال گذشته در کرمانشاه
گزارش لرزه‌نگاری زلزله یکشنبه در کرمانشاه
2- آزمایش سلاح‌های اتمی پس یا پیش لرزه ندارد و زمین لرزه حاصل از اینگونه انفجارات تنها یک مرتبه رخ می‌دهد.
برای مثال در زلزله‌‌ای که سال گذشته در کرمانشاه رخ داد حدود 410 پس لرزه و در زلزله روز یکشنبه این استان هم تاکنون حدود 100 پس لرزه به ثبت رسیده است.
از سوی دیگر اجرای آزمایش‌های هسته‌ای همواره با اثرات مخرب زیست محیطی همراه است و حتی اگر یک سلاح اتمی در عمق زمین نیز آزمایش شود، باز هم اثرات مخرب قابل توجهی بر محیط اطراف می‌گذارد.
تا چند ساعت پس از انجام این آزمایش همه چیز طبیعی به نظر می‌رسید اما زمانی که محققان آمریکایی برای بررسی اثرات این آزمایش به منطقه رفتند به یک باره در منطقه آزمایش اتمی، یک گودال با قطر دهانه 100 متر و عمق بیش از 5 متر ایجاد شد که موجب مجروح و کشته شدن چند تن از این محققان شد.
اما تاکنون موردی از بیماری بر اثر تشعشات هسته‌ای در مناطق زلزله زده کرمانشاه گزارش نشده است.
گزارش مرکز لرزه‌نگاری آمریکا از زلزله اخیر در کرمانشاه
گزارش مرکز لرزه‌نگاری آمریکا از زلزله سال گذشته کرمانشاه