خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 09 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

بیانیه دفتر عبدالمهدی درباره تحرکات مشکوک در کرکوک

تسنیم | بین‌الملل | چهارشنبه، 19 دی 1397 - 22:39
دفتر نخست وزیر عراق در واکنش به اقدام یک حزب اقلیم کردستان عراق در برافراشتن پرچمی غیر از پرچم ملی عراق در شهر کرکوک بیانیه‌‌ صادر کرد.
عبدالمهدي،كردستان،اقليم،كركوك،عراق،قانون،اساسي،پرچم

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، دفتر نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد عادل عبدالمهدی با رئیس جمهور(برهم صالح) به عنوان حامی قانون اساسی و ضامن پایبندی به آن تماس فوری برقرار کرد و نیز با رهبران سیاسی مختلف تماس گرفت و دستور داد پرچم کردستان از مقرهای حزبی در کرکوک پایین کشیده شود، چرا که این اقدام(برافراشته شدن پرچم محلی اقلیم ) اقدامی مغایر با قانون اساسی عراق است.
این بیانیه آورده است نخست وزیر در تماس با سیاستمداران عراق تاکید کرده است شیوه مناسب، سئوال از دادگاه عالی فدرال درباره قانونی بودن چنین اقدامی پیش از انجام آن بود اگر می‌خواسیم به قانون اساسی احترام بگذاریم، همچنانکه از همه می‌خواهیم به قانون اساسی احترام بگذارند.
دفتر عبدالمهدی آورده است برخی از سیاستمداران در خلال تماس‌هایی که نخست وزیر با آنها انجام داد، گفتند که کرکوک منطقه مورد نزاع است و آنها حق دارند پرچم اقلیم را در آن به اهتزاز درآورند، اما عبدالمهدی به آنها تاکید کرد که کرکوک منطقه مورد نزاعی است که خارج از مرزهایی قرار دارد که قانون اساسی برای اقلیم کردستان ترسیم کرده و مناطق مورد نزاع به همین حالت باقی می‌ماند و نباید تا زمان مشخص شدن این مسئله، در آن تغییرات ایجاد کرد، اما برافراشتن پرچم حزب و نمادهایش، اقدامی است که تمام احزاب انجام می‌دهند و نقض قانون اساسی هم به شمار نمی‌رود.
بر اساس گزارش الفرات،‌برخی رسانه‌ها تصاویری از مقرهای حزبی کردستان عراق در کرکوک منتشر کردند که نشان می‌داد پرچم اقلیم کردستان در کنار پرچم ملی عراق برافراشته شده است.
انتهای پیام/