خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 1848276 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

بررسی «حق مسکن» در جلسه هفته بعد شورای عالی کار/ «ترمیم مزد» 97 منتفی شد- اخبار اقتصادی

تسنیم | اقتصادی | چهارشنبه، 19 دی 1397 - 22:39
در حالی که نمایندگان کارگران به‌دنبال ترمیم دستمزد 97 بودند که معاون روابط کار از بررسی شاخص‌های مزد 98 در جلسه هفته آینده شورای عالی کار خبر داده است و این به‌معنی آن است که «ترمیم مزد» منتفی شده است.
جلسات،كارگري،شاكرمي،كاهش،آينده،ارز،معيشت،قرار،مسكن،شوراي،برر ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سقوط ارزش ریال و به‌دنبال آن سقوط قدرت خرید دستمزد، با افزایش بی‌محابای قیمت ارز آغاز شد، اما بعد از کاهش قیمت ارز نیز این کاهش جبران نشد، در این میان تنها کارگران بودند که متضرر شدند، چرا که آنها نه دلار و ارز داشتند که افزایش ریالی آن بیشتر شود و نه زمین و ملک داشتند، تنها یک دستمزد داشتند که در این راستا روز به روز آب رفت و سفره‌های کارگران هر روز کوچکتر از دیروز شد.
از ابتدای تیرماه سال جاری پیشنهاد بازنگری دستمزد کارگران برای اولین بار مطرح شد.
این پیشنهاد درست زمانی مطرح شد که منحنی معادلات بسیاری از بازارهای داخلی از جمله خودرو، مسکن گرفته تا دلار و طلا تحت تأثیر نوسان نرخ ارز بالا و پایین رفت و همین موضوع باعث کاهش قدرت خرید کارگران شد، چرا که قیمت تمام سبد معیشتی خانوار کارگری افزایش یافت اما دستمزد کارگران تغییری پیدا نکرد.
این افزایش‌ها تا جایی پیش رفت که افزایش هزینه‌ها، نفس معیشت خانوارهای کارگری را گرفت و با مشکلات متعددی مواجه شدند و در همین راستا کارگران طی نامه‌ای به شورای عالی کار خواستار بررسی راهکارهای بهبود وضع معیشت کارگران شدند.
بعد از این اتفاقات نمایندگان کارگران در تشکل‌های کارگری به‌دنبال جبران کاهش قدرت خرید کارگران برآمدند، اما متأسفانه نماینده دولت با وقت‌کشی در برگزاری جلسات این مسیر را به‌سمتی هدایت کرد که اکنون زمزمه‌های بررسی دستمزد 98 کارگران به گوش می‌رسد.
این به این معنی است که بررسی «ترمیم دستمزد 97» منتفی شده است و از این پس جلسات شورای عالی کار به‌منظور بررسی دستمزد 98 و شاخص‌های آن برگزار خواهد شد.
محمد شریعتمداری، وزیر کار در مورد کمیته دستمزد گفت: این کمیته که زیرمجموعه شورای عالی کار است تاکنون جلسات متعددی را برگزار کرده و حداقل معیشت خانوارها با حداقل دستمزدی که می‌گیرند مورد رسیدگی قرار گرفته است پس از ارائه گزارش‌ها در شورای عالی کار دستمزد سال آینده مورد بررسی قرار می‌گیرد.
شاهد این کلام، اظهارات حاتم شاکرمی، معاون وزیر کار در امور روابط کار است که خبر از بررسی افزایش حق مسکن کارکنان مشمول قانون کار در نشست هفته آینده شورای عالی کار خبر داده است.
حاتم شاکرمی، معاون روابط کار وزارت کار با اشاره به برگزاری نشست شورای عالی کار طی هفته آینده اظهار داشت: در جلسه هفته آینده موضوع بررسی افزایش حق مسکن کارگران و همچنین اصلاح آیین دادرسی در دستور کار قرار دارد.
وی با بیان اینکه میزان افزایش حق مسکن کارگران باید با حضور شرکای اجتماعی مورد بحث و بررسی قرار گیرد، افزود: حق مسکن طی حدود دو سال گذشته 40 هزار تومان بوده و افزایش آن در دستور کار قرار گرفته و باید با تصویب شورای عالی کار نهایی و با تصویب هیأت وزیران اجرایی شود.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، همچنین درباره راهبرد و برنامه‌های این وزارتخانه در افزایش سطح معیشت کارگران گفت: برای افزایش دستمزد سالانه در شورای عالی کار دو پارامتر ماده 41 قانون کار یعنی «میزان افزایش تورم» و «معیشت» مدنظر قرار دارد که یکی از پارامترهای مؤثر در افزایش تورم نیز مسکن است و باید مورد توجه باشد.
شاکرمی گفت: افزایش حق مسکن به‌عنوان یکی از پارامترهای فیش حقوقی هرچند ناچیز است، اما در افزایش مزد می‌تواند مؤثر باشد.
انتهای پیام/*برچسب‌ها:


سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۳ | 1848276 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.