خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 07 فروردین 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

جزئیات نشست «واکاوی قیام 19 دی 1356 مردم قم»

تسنیم | سیاسی | چهارشنبه، 19 دی 1397 - 22:39
اولین جلسه از «مجموعه نشست‌های بصیرت‌افزایی انقلابی» به مناسبت پاسداشت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی، با حضور حجت‌الاسلام معادیخواه، جواد منصوری و مصطفی ملکوتیا برگزار شد.
معاديخواه،ملكوتيان،ايران،سياسي،برگزار،امام،جلسه،دانشجويان،رژ ...

خلاصه خبر

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، اولین جلسه از «مجموعه نشست‌های بصیرت‌افزایی انقلابی» به مناسبت پاسداشت چهلمین سال پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، از سوی معاونت پژوهشی مرکز اسناد انقلاب اسلامی برگزار شد.
در این نشست که صبح امروز (چهارشنبه 19 دی) با عنوان «واکاوی قیام 19 دی 1356 مردم قم» در مرکز اسناد انقلاب اسلامی برگزار شد، حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالمجید معادیخواه وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد و از مبارزان قبل از انقلاب، دکتر جواد منصوری اولین فرمانده سپاه پاسداران و از مبارزین نهضت اسلامی و دکتر مصطفی ملکوتیان استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران و متخصص موضوع «انقلاب‌ها» حضور داشتند.
در ابتدای این مراسم حجت‌الاسلام معادیخواه با اشاره به درگذشت مشکوک آیت‌الله سید مصطفی خمینی فرزند امام در آبان سال 56 گفت: این اتفاق نقش مهمی در تسریع روند انقلاب اسلامی داشت و مراسم چهلم ایشان که چند روز قبل از واقعه 19 دی برگزار شد بر تحولات آن روزها بسیار اثر داشت.
وی در پایان با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی ایران «فاطمی الحدوث و حسینی البقاء» بود گفت: سخنرانی معروف امام علیه انجمن‌های ایالتی و ولایتی در سال 41 مصادف با ایام فاطمیه بود و مدتی بعد نیز ماجرای فیضیه اگرچه در ماه شوال بود اما حضرت امام(ره) با تداوم اعتراضات مردم به ماه محرم، توانستند از ظرفیت مناسبت‌های دینی برای رهبری انقلاب اسلامی نهایت بهره را ببرند، از این رو شروع نهضت را می‌توان به نوعی مصادف با ایام فاطمیه و اوج گرفتن آن را در ماه محرم دانست.