خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر: جستجو در میان 794948 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

اقتصاد ایران مجددا جان می‌گیرد

ایسنا | برگزیده، اقتصادی | یکشنبه، 21 مهر 1398 - 00:44
گزارش جدید بانک جهانی از اقتصاد ایران بیانگر بهبود تقریبا تمامی شاخص های کلان اصلی است.
درصد،منفي،مالي،ايران،تورم،اقتصادي،اقتصاد،بانك

گزارش جدید بانک جهانی از اقتصاد ایران بیانگر بهبود تقریبا تمامی شاخص های کلان اصلی است.
به گزارش ایسنا، به نظر می‌رسد که با وجود تداوم شرایط دشوار اقتصادی در سال جاری، اقتصاد ایران مسیر کاملا متفاوتی را در سال های آینده پیش روی خود خواهد داشت و شاخص های کلان تغییرات مثبت کاملا محسوسی را نسبت به وضعیت امسال و یا سال گذشته خود تجربه خواهند کرد.
رشد اقتصادی
بانک جهانی در گزارش بازبینی شده خود از اقتصاد ایران اعلام کرده است که رشد اقتصادی امسال منفی ۸.۷ درصد خواهد بود که دومین رشد منفی متوالی سالانه ایران پس از رشد منفی ۴.۹ درصدی سال گذشته خواهد بود اما با بهبود وضعیت و بازگشت آرامش به بازار، شیب رشد اقتصادی ایران مجددا صعودی خواهد شد تا جایی که رشد اقتصادی ۰.۱ درصدی برای امسال و یک درصدی برای سال آینده پیش بینی شده است.
به گفته بانک جهانی، ایران کماکان پس از عربستان دومین اقتصاد بزرگ منطقه محسوب می شود.
رشد بخش های مختلف اقتصادی به تفکیک اجزا به شرح زیر خواهد بود:
بخش رشد در سال مالی ۲۰۱۹/۲۰ رشد در سال مالی ۲۰۲۱/۲۲ رشد در سال مالی ۲۰۲۲/۲۳ کشاورزی ۱ درصد ۱ درصد ۱.۵ درصد صنعت منفی ۱۹.۸ درصد منفی ۰.۷ درصد ۰.۴ درصد خدمات منفی ۰.۲ درصد ۰.۵ درصد ۱.۲ درصد
کسری حساب جاری
نکته مثبت دیگر گزارش بانک جهانی از اقتصاد ایران، کاهش تدریجی کسری حساب جاری بر حسب تولید ناخالص داخلی در سال های پیش رو است.
حساب جاری شامل خالص صادرات خدمات و کالا (صادرات پس از کسر واردات)، خالص درآمدهای سرمایه‌گذاری شده و خالص تراکنش‌های جاری مالی است.
بخش رشد در سال مالی ۲۰۱۹/۲۰ رشد در سال مالی ۲۰۲۱/۲۲ رشد در سال مالی ۲۰۲۲/۲۳ صادرات منفی ۲۸.۷ درصد ۱.۶ درصد ۲ درصد واردات منفی ۲۱.۱ درصد ۱.۳ درصد ۴.۳ درصد کسری حساب جاری منفی ۰.۶ درصد منفی ۰.۵ درصد منفی ۰.۳ درصد
کاهش نرخ تورم
نرخ تورم ایران در دوازده ماه منتهی به می ۲۰۱۹ به ۵۲ درصد رسید که یکی از بالاترین تورم های ثبت شده در تاریخ کشور محسوب یم شود.
این تورم که عمدتا ناشی از کاهش ارزش ریال بود در ماه های اخیر روندی نزولی به خود گرفته است.
بانک جهانی با اشاره تقویت ارزش ریال از کاهش نرخ تورم در سال های آینده خبر داده است.
شاخص متوسط سال مالی ۲۰۱۹/۲۰ متوسط سال مالی ۲۰۲۱/۲۲ متوسط سال مالی ۲۰۲۲/۲۳ نرخ تورم ۳۸.۳ درصد ۲۹ درصد ۲۲.۷ درصد
انتهای پیامبرچسب‌ها:


سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۳ | 794948 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.