خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر: جستجو در میان 953139 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

ضرورت احترام ترکیه به تمامیت ارضی کشور‌های منطقه/ تمامیت ارضی سوریه خط قرمز است

باشگاه خبرنگاران | سیاسی | یکشنبه، 21 مهر 1398 - 00:39
عضو کمیسیون امنیت ملی گفت: ترکیه می‌تواند موضوعات امنیتی خود را از راه‌های دیگر حل کرده و به تمامیت ارضی کشور‌های منطقه احترام بگذارد.
سوريه،تركيه،اقدامات،شمال،اسلامي،كشور،جمالي،امنيتي،كميسيون،عضو،ا…

جمالی نوبندگانی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد؛
محمد جواد جمالی نوبندگانی، عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، در تشریح نقش دیپلماتیک جمهوری اسلامی در پی تجاوز اخیر ترکیه به شمال کشور سوریه، گفت: ترکیه و ایران در ابتدای بحران سوریه تفاوت دیدگاه‌هایی داشتند که با مرور زمان، توانایی‌های دولت مرکز سوریه و همکاری‌های نظامی جمهوری اسلامی و روسیه افزایش یافت؛ در آن دوره با تضعیف داعش و گروه‌های تروریستی دیگر، ترکیه با ورود به مسائل سیاسی در کنار ایران و روسیه نقش مهمی را ایفا کرد.
او ادامه داد: ترکیه به عنوان همسایه شمالی سوریه، علاوه بر توجه به مسائل خاورمیانه، نگران فعالیت گروه‌های کُرد حاضر در مرز مشترک به سوریه بوده است و با توجه به اقدامات «پ‌ک‌ک» علیه ترکیه و برخی اقدامات رخ داده در راستای کاهش نفوذ دولت مرکزی سوریه در شمال همان کشور، این نگرانی برای احتمال به وجود آمدن کانون ضد امنیتی بیشتر شد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تصریح کرد: آمریکایی‌ها با بیرون کشیدن نیروهایشان از شمال سوریه توافق نانوشته‌ای با ترکیه شکل دادند که در پی آن، به شمال سوریه تجاوز شد؛ همچنین ایالات متحده تا به الان موضع مشخصی را علیه ترکیه اتخاذ نکرده است.
جمالی نوبندگانی با یادآوری اینکه جمهوری اسلامی با ترکیه و سوریه روابط دوستانه‌ای دارد، گفت: ایران با ترکیه در مورد خاورمیانه و به ویژه سوریه هاهنگی‌های بسیاری دارد؛ توصیه می‌کنیم که در کنار درک کردن مشکلات امنیتی کشور ترکیه، به اقدامات علیه سوریه پایان داده شود، چراکه تمامیت ارضی این کشور خط قرمز ماست.
او افزود: اقدامات ترکیه در جهت ایمن سازی مرزهایشان نباید خیلی به طول انجامد و همچنین نباید غیر نظامیان را هدف قرار دهند؛ همچنین مواظب سوء استفاده گروه‌های تروریستی مانند داعش و النصره باشند؛ یادآوری این موضوع لازم است که زندان مرکزی استان حسکه سوریه مملو از داعشی‌هاست که آسیب رسیدن به زندان مذکور، بیم خروج تروریست‌ها را افزایش می‌دهد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در پایان گفت: ترکیه حتما می‌توانند که موضوعات امنیتی خود را از راه‌های دیگر حل کنند و به تمامیت ارضی کشور‌های منطقه که تلاش‌های بسیاری برای آن شده، احترام بگذارند.
انتهای پیام/برچسب‌ها:


سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۳ | 953139 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.