خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر: جستجو در میان 1176363 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

اتیوپی: مصر در موضوع سد «النهضه» از خطوط قرمز عبور کرد

فارس | بین‌الملل | چهارشنبه، 17 مهر 1398 - 18:40
دولت اتیوپی امروز تأکید کرد که پیشنهاد مصر درباره سد «النهضه» عبور از خطوط قرمز است.
مصر،اتيوپي،سد،آب،النهضه،نيل،سودان،ساخت

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزارت آب، آبیاری و انرژی اتیوپی امروز چهارشنبه در بیانیه‌ای از اختلافات با مصر بر سر سد النهضه خبر داد.
در این بیانیه آمده است که در بررسی‌های که از سوی دفتر شورای ملی برای هماهنگی مشارکت عمومی در حمایت از سد النهضه بعمل آمد، مشخص شد که «پیشنهاد مصر عبور از خط قرمز است.»
طبق گزارش خبرگزاری اتیوپی، وزارت مذکور آورده است که «تفیرا بین» مشاور امور رودخانه‌های مرزی در این وزارتخانه، حاضرین در جلسه را در جریان گفت‌وگوهای سه‌جانبه اتیوپی، مصر و سودان قرار داد.
وی افزود که مصر قصد دارد هر ساله ۴۰ میلیارد متر مکعب از آب سد را دریافت کند و تأکید کرده در صورتیکه سطح آب سد اسوان به کمتر از ۱۶۵ متر از سطح دریا برسد، میزان آب دریافتی آن از سد النهضه افزایش یابد.
تفیرا همچنین گفت که مصر خواستار ورود طرف چهارمی به گفت‌وگوهای سه‌جانبه بین اتیوپی، سودان و مصر شده است که این موضوع در واقع انکار توجیه‌ناپذیر پیشرفت حاصله در گفت‌وگوهای سه‌جانبه است.
سد النهضه بر روی رود نیل آبی در کشور اتیوپی و در ۴۰ کیلومتری مرز سودان در حال ساخت است.
ساخت سد به طور رسمی و عملی از سال ۲۰۱۱ آغاز شده و پیش بینی‌می‌شود سال ۲۰۲۰ ساخت آن به پایان رسیده و تا سال ۲۰۲۲ آبگیری شود.
پیشتر «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر خطاب به مردم اتیوپی گفته بود که زندگی و حیات مصر به رود نیل وابسته است.
قاهره در مذاکرات اخیر به توافقات ۱۹۲۹ و ۱۹۵۹ که ۸۷ درصد سهم آب نیل را به مصر اختصاص می‌داد، استناد کرد.
یعنی سالانه ۵۵ میلیارد متر مکعب، اما اتیوپی می‌گوید که هیچ کدام از معاهدات سابق را به رسمیت نمی‌شناسد.
(جزئیات بیشتر)
انتهای پیام/قبرچسب‌ها:


سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۳ | 1176363 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.