خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 15 آذر 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

#از_تسنیم_بپرسید: انتخابات کنگره آمریکا چه تاثیری بر ایران دارد؟

تسنیم | برگزیده | چهارشنبه، 19 دی 1397 - 22:39
انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا در حالی برگزار شد که دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان صدای رساتری پیدا کردند و جمهوریخواهان نیز در سنا کرسی بیشتری از آن خود کردند.
استدلال،آرا،احتمالاً،دموكرات،قانونگذاري،قانونگذاران،سياست،قان ...

خلاصه خبر

نتایج اولیه از تقویت اکثریت جمهوری‌خواهان در مجلس سنای آمریکا دارد و همزمان، دموکرات‌ها موافق شدند اکثریت مجلس نمایندگان را از آن خود کنند.
نتایج انتخابات 2018 آمریکا؛ جمهوری‌خواهان در سنا پیروز شدند و کرسی‌های خود را به 51 افزایش دادند
همان‌طور که می‌دانیم کنگره دو شاخه قانونگذاری دارد: مجلس نمایندگان با 435 عضو و مجلس سنا با 100 عضو.
سپس، طرح به صحن علنی مجلس (نمایندگان و سنا) آمده و در آنجا رأی‌گیری می‌شود.
مجلس نمایندگان؛ پراکندگی کرسی‌های جمهوریخواهان (193) ودموکرات‌ها(219) در انتخابات سه شنبه
در صورتی که طرح مورد نظر در یکی از مجلسین کنگره (مثلاْ سنا) به تصویب برسد، بایستی طرح متناظر آن در دیگر شاخه کنگره (مثلاْ مجلس نمایندگان) نیز معرفی شده و در صحن عمومی آن مجلس هم به تصویب برسد.
اما در این مرحله، هنوز مصوبه کنگره قانون نیست و بایستی به امضای رئیس‌جمهور برسد؛ اما رئیس‌جمهور از طرف دیگر طبق قانون اساسی می‌تواند بنا به تشخیص خود و در جهت حفظ منافع ملی مصوبات کنگره را وتو کرده و از تبدیل شدن آن به قانون جلوگیری کند.
هر گاه رئیس‌جمهوری یک مصوبه کنگره را وتو نماید، نمایندگان مجلس نمایندگان و مجلس سنا می‌توانند با یک رای گیری مجدد و تصویب آن مصوبه با دو سوم آرا، وتوی رئیس‌جمهور را باطل کنند.
انتخابات فعلی و سیاست‌های ضد ایرانی ترامپ
در مجلس نمایندگان، دموکرات‌ها علی‌رغم آنکه کنترل را به دست گرفته‌اند، شانسی برای تصاحب دو سوم کرسی‌ها ندارند و از آن مهم‌تر اینکه، مجلس سنا کماکان با اکثریت جمهوری‌خواه به کارش ادامه خواهد داد.
بنابراین، اگر خوش‌بینانه این استدلال را در نظر بگیریم که دموکرات‌های مجلس نمایندگان با حسن نیت طرحی را برای مخالفت با سیاست‌های ضد ایرانی ترامپ معرفی کرده و به تصویب برسانند با مانع مجلس سنا مواجه خواهد شد و اگر هم چنین نشود، ترامپ می‌تواند آن را وتو کند و به احتمال قریب به یقین، کنگره از دو سوم آرا برای لغو وتو برخوردار نخواهد بود.
یادآوری اینکه این قانون تحریمی با 99 رأی مثبت و بدون رأی منفی در مجلس سنا و با 419 رأی موافق در برابر تنها 1 رأی مخالف در مجلس نمایندگان به‌تصویب رسید، احتمالاً نشان‌دهنده همین واقعیت است.