خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 1869120 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

گزارش: تکلیف استانی شدن انتخابات مجلس چه می‌شود؟- اخبار سیاسی

تسنیم | سیاسی | چهارشنبه، 19 دی 1397 - 22:39
بحث‌هایی درباره طرح استانی شدن انتخابات مجلس، مدت‌هاست که دوباره در راهروهای پارلمان رد و بدل می‌شود، امروز نمایندگان با شروطی کلیات آن را تصویب کردند.
قانون،بررسي،كليات،تصويب،كميسيون،نمايندگان،انتخابات،استاني،طر ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، کلیات طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی که معطوف به استانی شدن انتخابات پارلمان است، در جلسه علنی امروز(چهارشنبه، 19 دی) به رأی اکثریت نمایندگان مجلس تصویب شد، اما بهارستان‌نشینان در این جلسه، کلیات این طرح را به صورت مشروط تصویب کردند.
**شرط نمایندگان برای تصویب کلیات طرح استانی شدن انتخابا مجلس چه بود؟
بهارستان‌نشینان در این جلسه با کلیات طرح استانی شدن قانون انتخابات موافقت کردند، اما شرط‌شان برای تصویب کلیات این طرح، این بود که برخی ابهامات باید رفع شود، بنابراین جهت رفع این ابهامات، نمایندگان مخالف ملاحظاتی داشتند که قرار شد در کمیسیون شوراهای مجلس به عنوان کمیسیون اصلی مورد بررسی بیشتر قرار گیرد.
برخی نمایندگان موافق استانی شدن انتخابات مجلس، از جمله رمضانعلی سبحانی‌فر نماینده مردم سبزوار در مجلس معتقدند که " با استانی شدن انتخابات، نمایندگان پاسخگو نخواهند بود"، از طرفی نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه در مجلس نیز در مخالفت با استانی شدن قانون انتخابات گفته است که" با استانی شدن انتخابات، تشکیلات حزبی در رأس قرار می‌گیرد در حالی که در کشور ما تشکیلات حزبی دچار نقصان است".
**موافقان طرح استانی شدن انتخابات چه می‌گویند؟
موافقان طرح استانی شدن انتخابات نیز معتقدند که این طرح موجب ارتقاء و بالا رفتن کارکرد مجلس و نیز افزایش ظرفیت مجلس، حل مشکلاتی که نمایندگان در ارائه کارکرد مثبت دارند و نیز ارتقاء سطح دموکراسی می‌شود، تا جایی که به عنوان نمونه عبدالله رضیان نماینده مردم قائم‌شهر در مجلس یکی از نقاط مثبت این طرح را "افزایش مشارکت گروه‌های سیاسی و مردم در استان" می‌داند.
همچنین غلامرضا کاتب و علی ادیانی‌راد نمایندگان گرمسار و قائم‌شهر نیز معتقدند که طرح استانی شدن انتخابات موجب کاهش هزینه‌های سیاسی برای دستگاه‌های نظارتی و کاهش هزینه امنیتی و دعواهای بین شهریمی‌شود.
**نتیجه بررسی کمیسیون شوراها درباره استانی شدن انتخابات چگونه تعیین تکلیف می‌شود؟
حالا، با توجه به اظهارات موافقان و مخالفان طرح استانی شدن انتخابات مجلس و ارجاع آن به کمیسیون شوراها، این کمیسیون طبق آیین‌نامه داخلی مجلس، یک هفته فرصت دارد تا نواقص و ابهامات موجود در این طرح را برطرف کرده و گزارش آن را دوباره، برای بررسی و تصویب در صحن پارلمان به هیئت‌رئیسه مجلس ارائه کند.
در صورتی که کمیسیون شوراهای مجلس نواقص موجود در طرح استانی شدن انتخابات که مدنظر مخالفان و منتقدان این طرح است، را برطرف کند، نمایندگان بررسی جزئیات آن را آغاز می‌کنند که در نهایت پس از تصویب جزئیات، تأیید نهایی آن طبق قانون اساسی، به عهده شورای نگهبان است.
انتهای پیام/برچسب‌ها:


سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۵ | 1869120 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.