خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر:
جستجو در میان 1865861 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

ضریب رشد ماهیان خاویاری در خوزستان 2 برابر شمال کشور است- اخبار استانها

تسنیم | استان‌ها | چهارشنبه، 19 دی 1397 - 22:39
قائم‌مقام سازمان شیلات ایران گفت: ضریب رشد ماهیان خاویاری در خوزستان به علت شرایط دمایی 2 برابر شمال کشور است.
حقيقي،پرورش،ماهي،خاوياري،شيلات،كشور،توليد،تن،ماهيان،خوزستان

به گزارش خبرگزاری تسنیماز اهواز، سیف‌الله حقیقی، عصر امروز در ستاد توسعه شیلات استان که در محل سالن جلسات استانداری خوزستان برگزار شد، بابیان اینکه استان خوزستان پتانسیل‌های بزرگی دارد که در برخی از زمینه‌ها سرآمد کشور است، اظهار داشت: خوزستان در تولید ماهیان گرم آبی رتبه نخست کشور را داشته و از 196 هزار تن تولید ماهیان گرم آبی کشور، 61 هزار تن را تولید می‌کند.
وی بابیان اینکه خوزستان در بخش تولید ماهیان سرد آبی رتبه 25 و در تولید میگو رتبه پنجم کشور را دارد، ادامه داد: برای انجام عملیات پرورش ماهی در قفس باید توصیه‌های مشاور طرح توسعه شیلات خوزستان موردتوجه قرار گیرند تا بتوان با کمک بخش خصوصی حرکت‌های مطلوبی را در این زمینه انجام داد.
قائم‌مقام سازمان شیلات ایران درباره ظرفیت خوزستان در تولید ماهیان خاویاری گفت: یکی دیگر از ویژگی‌های استان خوزستان قابلیت پرورش ماهیان خاویاری است؛ به‌گونه‌ای که سال گذشته از 2 هزار تن گوشت و 5 تن خاویاری تولیدشده در کشور، 135 تن گوشت 147 کیلو خاویار در خوزستان تولیدشده است.
حقیقی تصریح کرد: ضریب رشد ماهیان خاویاری در خوزستان به علت شرایط دمایی 2 برابر شمال کشور است.
وی افزود: اگر پروژه‌های آبزی‌پروری ماهیان خاویاری تعریف‌شده برای خوزستان به نتیجه برسند، می‌توانند تولید خاویار در ایران را به میزان چشمگیری افزایش دهند.
قائم‌مقام سازمان شیلات ایران تأکید کرد: در پرورش ماهیان خاویاری فقط 5 درصد آب ورودی به حوضچه‌ها مصرف‌شده و 95 درصد آن به چرخه رودخانه بازمی‌گردد که از آن نیز می‌توان در کشاورزی استفاده کرد.
حقیقی بابیان اینکه باید از این نعمت خداوندی استفاده کرد، گفت: امیدواریم با استمرار این جلسات هرچه سریع‌تر به اهداف شیلاتی دیده‌شده در برنامه توسعه شیلات خوزستان برسیم.
وی درباره همکاری بین دستگاهی و اهمیت آن در بحث آبزی‌پروری، اظهار داشت: باکلان نگری و کنار گذاشتن بخشی نگری در خوزستان می‌توان به همه برنامه‌های پیش‌بینی‌شده درزمینهٔ شیلات دست‌یافت.
قائم‌مقام سازمان شیلات ایران درباره پرورش ماهی قزل‌آلا و میزان برداشت آن در کشور گفت: درگذشته از مزارع پرورش ماهی قزل‌آلا 10 تن در هکتار برداشت می‌شد اما امروز با کسب تجربه و انجام کاره‌ای تحقیقاتی این مقدار به 320 تن در هکتار افزایش‌یافته است.
حقیقی در خصوص طرح آزمایشی پرورش ماهی تیلاپیا، عنوان کرد: متوسط تولید ماهیان گرم آبی 4 تن در هکتار است درحالی‌که گونه «نیل» ماهی تیلاپیا تا 20 تن در هکتار نیز بازدهی دارد؛ خوزستان می‌تواند پایلوت طرح تکثیر ماهی تیلاپیا در کشور باشد.
انتهای پیام/ تبرچسب‌ها:


سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۵ | 1865861 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.