خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 13 آذر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

عملیات کربلای ۵ را از زبان کلمات مرور کنید

باشگاه خبرنگاران | فرهنگی و هنری | چهارشنبه، 19 دی 1397 - 22:38
عملیات کربلای ۵ را در کتاب‌های «نبرد در کانال ماهی؛ لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله (ص) در عملیات کربلای ۵»، «عملیات کربلای ۵» و «نبرد شرق بصره» مرور کنید.
شلمچه،دفاع،مقدس،منطقه،محمد،شرق،نقشه،لشكر،كانال،ماهي،بصره،نبر ...

خلاصه خبر

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان،کربلای ۵ نام یکی از عملیات‌هایی است که در جریان دفاع مقدس شکل گرفت.
نیرو‌های نظامی کشورمان اگرچه در جریان عملیات کربلای ۵ نتوانستند بصره را فتح کنند، اما حدود ۱۵۰ کیلومتر از منطقه اشغالی شلمچه را آزاد کرده و قسمت‌هایی از جنوب عراق را تصرف کردند.
این کتاب‌ها به همت مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر شده‌اند.
مهدی حاجی خداوردی خان در کتاب «نبرد در کانال ماهی؛ لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله (ص) در عملیات کربلای ۵» تلاش کرده است که عملیات کربلای ۵ را با استفاده از اسناد و منابع مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس از جمله دفترچه راوی، نوار صوتی، پیاده نوار، گزارش عملیات و اسناد نظامی مرتبط با عملیات کربلای ۵ و مصاحبه‌هایی که هنگام نگارش متن با بعضی از فرماندهان و رزمندگان لشکر داشته است استخراج کرده و با قلمی شیوا و روان روایت کند.
این کتاب که برنده جایزه اول آثار دفاع مقدس سال‌های ۷۴-۷۳ شده است، طراحی و اجرای عملیات کربلای ۵ در منطقه شلمچه را مرور می‌کند.
این کتاب دربرگیرنده ۳ فصل با عناوین عملیات کربلای ۵ پیشروی در شرق بصره (شلمچه)، عملیات تکمیلی کربلای ۵ و عملیات کربلای ۸ است.