خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 28 شهریور 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

عملیات کربلای ۵ را از زبان کلمات مرور کنید

باشگاه خبرنگاران | فرهنگی و هنری | چهارشنبه، 19 دی 1397 - 22:38
عملیات کربلای ۵ را در کتاب‌های «نبرد در کانال ماهی؛ لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله (ص) در عملیات کربلای ۵»، «عملیات کربلای ۵» و «نبرد شرق بصره» مرور کنید.
شلمچه،دفاع،مقدس،منطقه،محمد،شرق،نقشه،لشكر،كانال،ماهي،بصره،نبر ...

خلاصه خبر

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان،کربلای ۵ نام یکی از عملیات‌هایی است که در جریان دفاع مقدس شکل گرفت.
نیرو‌های نظامی کشورمان اگرچه در جریان عملیات کربلای ۵ نتوانستند بصره را فتح کنند، اما حدود ۱۵۰ کیلومتر از منطقه اشغالی شلمچه را آزاد کرده و قسمت‌هایی از جنوب عراق را تصرف کردند.
این کتاب‌ها به همت مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر شده‌اند.
مهدی حاجی خداوردی خان در کتاب «نبرد در کانال ماهی؛ لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله (ص) در عملیات کربلای ۵» تلاش کرده است که عملیات کربلای ۵ را با استفاده از اسناد و منابع مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس از جمله دفترچه راوی، نوار صوتی، پیاده نوار، گزارش عملیات و اسناد نظامی مرتبط با عملیات کربلای ۵ و مصاحبه‌هایی که هنگام نگارش متن با بعضی از فرماندهان و رزمندگان لشکر داشته است استخراج کرده و با قلمی شیوا و روان روایت کند.
این کتاب که برنده جایزه اول آثار دفاع مقدس سال‌های ۷۴-۷۳ شده است، طراحی و اجرای عملیات کربلای ۵ در منطقه شلمچه را مرور می‌کند.
این کتاب دربرگیرنده ۳ فصل با عناوین عملیات کربلای ۵ پیشروی در شرق بصره (شلمچه)، عملیات تکمیلی کربلای ۵ و عملیات کربلای ۸ است.