خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 24 مرداد 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

جزییات تشکیل ستاد استقبال از امام (ره) از سوی جامعه روحانیت مبارز/ دیدار نیروی هوایی با امام رعب رژیم پهلوی را شکست

باشگاه خبرنگاران | سیاسی | جمعه، 12 بهمن 1397 - 11:21
امام،روحاني،انقلاب،تهران،اكرمي،روز،خبرنگاران،باشگاه،جوان،قم، ...

خلاصه خبر

با فرارسیدن چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران در گفت‌‌وگویی تفضیلی با حجت‌الاسلام اکرمی به بررسی جزییات ستاد استقبال از امام خمینی (ره) از سوی جامعه روحانیت مبارز پرداختیم.
خاندان پهلوی درصدد انتقال مرجعیت از قم به نجف بود/ توهین شاه به مراجع قم پس فوت آیت‌الله بروجردی
اعتراضات علما و طلاب مدرسه فیضیه قم پیش از سال ۴۲ آغاز شد
اعتراضات علما و طلاب مدرسه فیضیه قم پیش از سال ۴۲ آغاز شد چرا که کم کم محمدرضا پهلوی به میدان آمد و داستان انقلاب سفید را مطرح کرد و رفراندوم برگزار کرد که باز علما و مراجع قم به مقابله با او پرداختند که ما در فروردین سال ۴۲ هم مسئله حمله به مدرسه فیضیه قم را داشتیم که من هم در آنجا حضور داشتم و کتک خوردم.
امام خمینی(ره) حدود یکسال در تهران بود و دوباره سال ۴۳ به قم برگشتند و کار تدریسی خود را دوباره شروع کردند تا داستان کاپیتولاسیون پیش آمد و بازهم امام سخنرانی تندی در منزل خودشان کردند که من هم حضور داشتم و بعد از چند روز امام را دستگیر کردند و به ترکیه تبعید کردند.
در همین منطقه تهران نو با هم همسایه بودید؟
جامعه روحانیت مبارز در بحبوحه سال‌های منتهی به انقلاب شکل گرفت
باشگاه خبرنگاران جوان: از چه زمانی فعالیت‌های جامعه مبارز آغاز شد و تشکیل شد؟
دیدارها با امام در عراق تا حدی غیررسمی بود اما در پاریس علنی شد/ تلاش اعضای جامعه روحانیت مبارز برای رساندن پیام‌ها به مردم ایران
باشگاه خبرنگاران جوان: آیت‌الله موحدی کرمانی اخیرا در گفت‌وگویی اعلام کردند که وظیفه داشتند پیام‌هایی را از جامعه روحانیت و شهید مطهری به امام برسانند و پیام‌هایی را از ایشان به جامعه روحانیت برسانند، پیام‌های امام چگونه به شما می‌رسید و آیا افراد دیگری به غیر از آیت‌الله موحدی کرمانی هم بودند که به خدمت امام برسند؟
خود شما دیداری با امام قبل از اینکه به ایران بیایند، داشتید؟
حجت‌الاسلام اکرمی: من قبل از پیروزی انقلاب به عتبات و نجف و کربلا نرفتم، ولی دوستانی بودند که گاهی قاچاقی،غیررسمی و رسمی به عتبات می‌رفتند و با امام خمینی (ره) دیدار داشتند، مثلا آیت‌الله فاضل، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و آیت‌الله مطهری، آیت‌الله اشراقی و داماد امام از جمله این افراد بودند که گاهی به نجف می‌رفتند و با امام خمینی (ره) ملاقات داشتند.
پیشنهاد شهید مطهری برای انتخاب سخنران مراسم حاج آقا مصطفی/ روحانی برای سخنرانی در مسجد ارگ از من و دیگر علما مشورت گرفت
باشگاه خبرنگاران جوان: آقای روحانی در کتاب خاطرات خود نوشته است اولین بار ایشان لفظ امام را به حاج آقا خمینی داده‌اند؛ کمی از این موضوع برای ما بگویید که آیا با اعضای جامعه روحانیت مبارز در این زمینه مشورتی داشتند؟
حجت‌الاسلام اکرمی: بله، امام را حاج آقا روح‌الله صدا می‌زدند تا اینکه آقای روحانی بعد از فوت سید مصطفی خمینی در مراسمی که به این منظور در مسجد ارگ در سال ۵۶ برگزار شد، سخنرانی کرد و گفت که از این به بعد من آقا روح‌الله را به امام خمینی تعبیر می‌کنم و از آن زمان حاج آقا روح‌الله به امام خمینی تبدیل شد.
در نهایت متن سخنرانی مقبول همه واقع شد و در آن جلسه روحانی پیشنهاد داد که به جای حاج آقا روح‌الله از لفظ امام استفاده کنیم که آرام آرام این مسئله در کشور پخش شد و مورد مقبول واقع شد تا سال ۶۸ که امام از دنیا رفت.
وقتی در ۲۶ دی‌ماه ۵۷ ساه رفت مردم، روحانیون، دانش‌اموز‌ها و دانشجویان و حتی نظامیان باور کردند که شاه رفتنی است و انقلاب به پیروزی می‌رسد، پس تلاش کردند تا زمینه ورود امام به ایران را فراهم کنند و امام فرموده بود که من در کوتاهترین زمان در بین شما هستم که بختیار فرودگاه‌ها را بست و اجازه فرود هواپیمای امام را نداد تا در دانشگاه تهران که اعتراض و تحصن انجام گرفت که تا بختیار فرودگاه را باز کند و در ۱۲ بهمن بالاخره امام به ایران آمدند.
علما برای اولتیماتوم دادن به دولت بختیار در دانشگاه تهران تحصن کردند
باشگاه خبرنگاران جوان: ماجرای تحصن اعتراضی روحانیون در دانشگاه تهران نسبت به بسته شدن فرودگاه برای ورود امام چه بود؟
دیدار همافران نیروی هوایی با امام رعب رژیم پهلوی را شکست
باشگاه خبرنگاران جوان: چه کسی پیشنهاد دیدار امام با همافران ارتش را داد؟
آن زمانی که امام وارد تهران شدند تا روز ۲۲ بهمن تصمیم گرفتند که سد بین انقلاب و رهبری با شاهی که دیگر نبود را بشکنند لذا جرات کردند و از خود جربزه نشان دادند صبح روز ۱۹ بهمن خدمت امام در مدرسه علوی رسیدند و بیعت خود را با امام اعلام کردند اعلام کردند و سد را شکستند و رعبی که در بین نیرو‌های دیگر حاکم بود از بین برود.
روز ۱۲ بهمن در مینی بوسی پشت ماشین بلیزر امام بودم/ با بلندگویی جمعیت مردم را راهنمایی می‌کردم
حجت‎الاسلام اکرمی: روز ۱۲ بهمن که امام وارد شد من در داخل مینی‌بوسی که پشت بلیزر امام حرکت می‌کرد نشستم و تذکرات امنیتی را با بلندگویی به مردم می‌دادم تا راه را برای ماشین امام باز کنند که ما تا دانشگاه تهران آمدیم و بعد بلندگو خراب شد و دیگر نتوانستم راه را بروم.
حجت‌الاسلام اکرمی: بنده درباره امام (ره) مطالب متنوعی را عرض می‌کنم.
دومی ۱۶ خرداد ۱۳۶۸ که امام از دنیا رفته بود و از عباس آباد (مصلی فعلی) تا بهشت زهرا امام تشییع شد.
جزییات تشکیل ستاد استقبال از امام (ره) از سوی جامعه روحانیت مبارز
نکته دوم اینکه پیش از ورود امام به تهران، شورای مرکزی جامعه روحانیت اقدام به تشکیل ستاد استقبال از امام (ره) کرد.
باشگاه خبرنگاران جوان: آقای روحانی در روز ورود امام کجا بودند؟
ابتدا آقای روحانی و پس از وی خانواده‌اش از کشور خارج شدند؛ بنابراین ایشان در فاصله سال‌های ۵۶ تا ۵۷ و ایام ورود امام به تهران در ایران نبود و در انگلستان به سر می‌برد، اما در ایام حضور امام در فرانسه به دیدار ایشان می‌رفت و پیرو دستور امام، آقای روحانی به دانشگاه‌های انگلستان بازگشت تا در آنجا درباره انقلاب به سخنرانی و تبلیغ بپردازد.
پس از بازگشت امام به تهران، آقای روحانی نیز مدتی بعد به ایران بازگشت و به خانه خود رفتند و در قالب گروه‌های انقلابی به خدمت رسانی به کشور مشغول شدند.
باشگاه خبرنگاران جوان: برای نسل دهه ۷۰ ویژگی‌های امام باز نشده است؛ فکر می‌کنید کدام ویژگی امام برای شناسایی بهتر ایشان برجسته است؟
حجت‌الاسلام اکرمی: من در باره امام باید بگویم امام در طول زمان یعنی از سال ۴۱ تا ۵۷ و از سال ۵۷ تا ۶۸ خودش را به مردم شناساند.
مردم امام را فردی از خود می‌دانستند و او را خادم مردم می‌دانستند.