خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 20 مرداد 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

جذابیت‌های آسیای مرکزی برای هند؛ افغانستان و ایران دهلیزهای ورود

فارس | بین‌الملل، بین‌الملل | جمعه، 12 بهمن 1397 - 10:50
کارشناس ارشد مطالعات شرقی و آفریقایی دانشگاه لندن گفت: هند از طریق چابهار می‌تواند مسیری را از «بمبئی» به ایران و بعد به افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی ایجاد کرده و این امر برای دهلی‌نو امکان حل و فصل مشکلات با پاکستان را با دور زدن آن و ورود به آسیای مرکزی فراهم می‌کند.
هند،آسياي،مركزي،افغانستان،روابط،كشورهاي،منطقه،خارجه،امور،اير ...

خلاصه خبر

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، «بهاونا دیوی» کارشناس معروف هند و کارشناس ارشد مطالعات شرقی و آفریقایی دانشگاه «لندن» با اشاره به چشم انداز همکاری‌های هند با قزاقستان و دیگر کشورهای آسیای مرکزی اظهار داشت: در 13 ژانویه در شهر «سمرقند» نخستین نشست وزرای امور خارجه در قالب «آسیای مرکزی + هند و افغانستان» به پایان رسید که علاقمندی روز افزون هند به آسیای مرکزی را نشان داد.
دیوی افزود: این دیدار در سال گذشته میلادی برنامه ریزی شده بود و با نقش روزافزون هند نه تنها در آسیای مرکزی بلکه در افغانستان و ایران ارتباط دارد، هند از قدیم علاقه‌مند به آسیای مرکزی بود.
به گفته وی، هند تلاش می‌کند راه‌های ریلی را از طریق ایران، افغانستان، تاجیکستان و ...
به گفته وی، هند می‌خواهد با کشورهای منطقه روابط تجاری برقرار کند و نیازمند به نفت و گاز ایران، عراق و کویت است.همزمان با این دهلی نو روابط خود را با قزاقستان، ترکمنستان و ازبکستان که نفت و گاز دارند، بیش از پیش توسعه می‌دهد.
هند به این مورد تاکید دارد که آماده همکاری با چین از طریق استراتژی «یک کمربند، یک جاده» است و گوادر و چابهار نزدیک به یکدیگر احداث شدند و از هر 2 بندر هند و چین استراتژی خود را در اقیانوس «هند» اجرا می‌کنند.
به گفته وی، هند برنامه ریزی کرده در قرقیزستان و تاجیکستان مراکز پزشکی احداث کند.