خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 20 مرداد 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

طرح مجدد ایده کنفدراسیون قفقاز جنوبی

تسنیم | بین‌الملل | جمعه، 12 بهمن 1397 - 10:45
ایده متحد کردن قفقاز جنوبی حدود صد سال پیش از زمان انقلاب سوسیالیستی، در آوریل 1918، به وجود آمد، که در آن زمان 6 ماه پس از انقلاب آذربایجان، ارمنستان و گرجستان از امپراتوری روسیه جدا شدند، اما این جدایی یک ماه بیشتر طول نکشید.
قفقاز،جنوبي،آذربايجان،گرجستان،ارمنستان،كنفدراسيون،ايده،ايجاد ...

خلاصه خبر

تهدید و خطرات امنیتی در قفقاز جنوبی همچنین با توجه به وخامت وضعیت بین‌المللی در کل فضای منطقه خاورمیانه که در مجاورت آن قرار دارد، افزایش می یابد.
ایده متحد کردن قفقاز جنوبی حدود صد سال است که وجود دارد.
شش ماه پس از انقلاب سوسیالیستی، در آوریل 1918، آذربایجان، ارمنستان و گرجستان از امپراتوری روسیه جدا شدند و اعلام یک جمهوری فدرال در قفقاز جنوبی کردند که تنها یک ماه تا 26 ماه مه همان سال وجود داشت.
بخش حمل و نقل و ارتباطاتی گرجستان و آذربایجان، که برقراری ارتباط بین آسیای مرکزی و اروپا را میسر می‌سازد، از جمله سیاست‌های غالب واشنگتن در قفقاز جنوبی است.
ارمنستان می‌تواند امنیت انرژی هسته‌ای منطقه را تضمین کند، به خصوص از آنجایی که توسعه انرژی هسته‌ای مدرن برای جمهوری به یک اولویت تبدیل شده است.
ترکیب پتانسیل‌های اقتصادی آذربایجان، ارمنستان و گرجستان، و همچنین امکان حرکت آزاد نیروی کار، می‌تواند توانایی کل قفقاز جنوبی را در برابر فشار اقتصادی خارج از کشور تقویت کرده و به حل مستقل مشکلات قومی موجود کمک کند.
برای مثال امروز، مناقشات در قره باغ کوهستانی به مراتب فراتر از سرزمین‌های اشغالی گسترش یافته است، که تاثیر منفی بر پذیرش میان جوامع ارمنی و آذربایجان در گرجستان گذاشته است.