خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 20 مرداد 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

روایت تسنیم از سرنوشت "کودکان بد‌سرپرست و بی‌سرپرست"؛ پرستارانی که «مادر» ‌می‌شوند‌

تسنیم | استان‌ها | جمعه، 12 بهمن 1397 - 10:26
سرنوشت برای کودکان بد سرپرست و بی‌سرپرست طور دیگری رقم می‌خورد، پدر و مادرهایشان به هر دلیلی دست کودکشان را رها می‌کنند و آغوش خانواده‌ای دیگر یا مرکز نگهداری کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست، مامنی امن برای آن‌ها می‌شود.
كودك،كودكان،مركز،نگهداري،پذيرش،خانواده،مادر،شيرخوارگاه،سرپرس ...

خلاصه خبر

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، سرنوشت برای کودکان بد سرپرست و بی‌سرپرست طور دیگری رقم می‌خورد، پدر و مادرهایشان به هر دلیلی دست کودکشان را رها می‌کنند و آغوش خانواده‌ای دیگر یا مرکز نگهداری کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست، مامنی امن برای آن‌ها می‌شود.
او مادر همه آن‌هاست، یکی یکی موهایشان را شانه می زند وبر گونه هر کدام بوسه‌ای می زند.
دخترک برای آخرین بار عروسک‌هایش را بوسید و کیفش را برداشت تا به همراه مادرخوانده‌اش به خانه جدیدش برود...
برای آگاهی از زندگی چنین کودکانی به مرکز شیرخوارگاه «احسان» تبریز، یکی از مراکز نگهداری کودکان بد سرپرست و بی سرپرست آذربایجان شرقی مراجعه می‌کنیم.
زهرا باقری، مدیر این شیرخوارگاه در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم اظهار می‌کند: ساختمان شیرخوارگاه احسان، مرکز نگهداری کودکان بدسرپرست و بی سرپرست در سال 85 احداث شده و دومین خانه مختص نگهداری نوجوانان در سال 89 تأسیس شده، در این مرکز، کودکان زیر شش سال نگهداری می‌شود، تا سن شش سالگی کودکان نگهداری می‌شوند، اگر والدین یا اقوام کودک مراجعه کنند، در صورت داشتن صلاحیت کودک بازگردانده می‌شود، اولویت این مرکز برای تحویل دادن کودک، خانواده اصلی اوست.
خانواده جدیدی که کودک را پذیرش می‌کند، دو سال قبل برای پذیرش اقدام کرده و در بهزیستی استان پرونده تشکیل داده است.
دادگاه در وهله اول صلاحیت خانواده اصلی کودک را بررسی می‌کند و زمانی که خانواده صلاحیت پذیرش کودک را نداشته باشد، از پذیرش دوباره کودک منع می‌شوند.
طبق قانون سال 92، کودکان بد سرپرست و بی سرپرستی که به هر دلیلی از سوی خانواده رها شده‌اند، بعد از دو سال نگهداری در مراکز نگهداری کودکان، قانون برای آن‌ها تصمیم گیری می‌کند.
باقری متذکر می‌شود: شیرخوارگاه احسان همچون سایر مراکز نگهداری، با دستور قضایی کودکان را تحویل می‌گیرد و کودک چه رها شده باشد و چه بدسرپرست و بی سرپرست باشد، با دستور قاضی کشیک توسط اورژانس اجتماعی و کلانتری به این مراکز سپرده می‌شود.
طبق این طرح، کودک به مدت دو سال در چهار بازه زمانی شش ماه توسط خانواده جایگزین نگهداری می‌شود، بعد از دوسال اگر کودک مراجعه کننده‌ای از سوی خانواده اصلی نداشته باشد، وارد پروسه فرزندخواندگی می‌شود.
به مرور کودکان، مربی‌ها را جایگزین مادر خود می‌کنند.
البته زمانی که می‌خواهیم کودک را به خانواده‌ای جایگزین واگذار کنیم، ارتباطی صمیمی بین خانواده و کودک نیز برقرار می‌شود.
وقتی کودکی سراغ مادرش را می‌گیرد، می گوییم که مادرش خواهد آمد و هرگز نمی‌گوییم که مادر برای همیشه او را ترک کرده و در نهایت کودکان با عادت کردن به مربی و ایجاد رابطه عاطفی بین کودک و مربی، مربی را مادر صدا می‌زنند.
280 کودک در مراکز نگهداری کودکان بدسرپرست و بی سرپرست بهزیستی آذربایجان شرقی
وی با بیان اینکه بهزیستی همواره سعی دارد تا کودک به کانون گرم خانواده برگردد، خاطرنشان می‌کند: ماهانه برای هر کودک بدسرپرست یا بی سرپرست مبلغ 350 هزار تومان از سوی بهزیستی پرداخت می‌شود و همچین سبد غذایی به آن‌ها تعلق می‌گیرد که خیران می توانند در این موضوع مشارکت داشته باشند.