خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 23 مرداد 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

فشار آمریکا برای جذب عراق در محور ضدایرانی/چالش‌های روابط با عراق

مهر | سیاسی | جمعه، 12 بهمن 1397 - 10:24
یک کارشناس مسائل منطقه گفت: دولت ترامپ به دنبال جذب عراق در محور ضد ایرانی یا حداقل غیر وابسته به ایران است.
عراق،ايران،بغداد،آمريكا،كشور،دنبال،دولت،غرابي،واشنگتن،مسائل، ...

خلاصه خبر

غرابی در خصوص لزوم گسترش روابط تجاری میان ایران و عراق به عنوان دو کشور همسایه افزود: با توجه به شرایطی که تهران با آن مواجه است طبعا به دنبال گسترش حجم مبادلات تجاری با همسایگان به خصوص عراق است.
وی با بیان اینکه عراق در موضوع تأمین انرژی بخصوص در حوزه برق و گاز چشم به ایران و خرید از آن دارد، ادامه داد: نکته قابل توجه شکل تبادلات مالی در داد و ستدهای دو کشور خواهد بود، دلار به دلیل فشار آمریکا بر بغداد رسما از مبادلات دو کشور حذف شده است و علاوه بر آن آمریکایی ها برای کاهش حجم تبادل اقتصادی بغداد با تهران فشارهای زیادی بر عراق وارد کرده اند.
غرابی در پایان خاطرنشان کرد: تحقق حجم ۲۰ میلیارد دلار مبادلات مورد انتظار تهران با طرف عراقی در این شرایط، سخت به نظر می رسد، همانطور که عراق به انرژی وارداتی از ایران نیازمند است در مقابل، آمریکا نیز بزرگترین طلبکار مالی بغداد است و به گفته برخی مقامات عراقی ۹۵ درصد بودجه امسال عراق متکی به داد و ستدهای مالی و نقدی با واشنگتن است، لذا تحقق بخش عمده ای از اهداف مالی و تجاری ایران با عراقی ها در شکل مناسبات بغداد و واشنگتن و فشارهای آمریکا بر عراق نهفته است.