خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 09 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

آخر هفته به کاخ سفید سفر کنید

باشگاه خبرنگاران | یادداشت | چهارشنبه، 19 دی 1397 - 21:35
آخر این هفته می‌توانید به دل تاریخ بزنید و «کاخ سفید» مجموعه سعدآباد تهران را نظاره کرده، در «راحت‌آباد» روستاگردی کنید یا در پارک سنگی پایتخت گشت و گذار.
آفتابي،تجريش،لك،سعدآباد،كافيست،درضمن،دوستانتان،ادامه،هفته،خا ...

به گزارش، این آخر هفته که بیاید، روی متفاوت زمستان را هم با خود خواهد آورد و برف و باران کمی از آسمان پایتخت فرجه می‌گیرند و تهران آفتابی را خواهید دید.
حالا که حال پایتخت خوب است و قرار را بر این گذاشته هوای پاک و بهاری پیشکش کند، چه خوب می‌شود شما هم کمی وقت‌هایتان را جمع و جور کنید و جا‌های خالی تعطیلات را بیشتر از خواب و خوراک و تنهایی، با خانواده و دوستانتان پر کنید.
پیشنهاد‌های ما هم برای خواندن، انتخاب و اجرایی کردن، پیش روی شما خواهد بود.تهران با همه خستگی و ترافیک و نگاه کلیشه‌ای که به آن می‌شود، در درونش پر از شگفتی و زیبایی است؛ کافیست کمی دقت کنید و حوصله به خرج دهید، آن وقت است که با هزینه‌ای اندک، روز خوشی را در این شهر درندشت خواهید گذراند و بیشتر مهرش به دلتان خواهد نشست.مثلاً همین آخر هفته که می‌آید، خانواده و هر که اهل دار و درخت و البته پیاده‌روی است را با خود همراه کنید و به پارک جمشیدیه بروید.
بوستانی ۱۰ هکتاری که می‌توانید با تاکسی از میدان تجریش یا با اتوبوس‌های خط تجریش- جماران به راحتی به آن برسید.به جمشیدیه که رسیدید، گذرگاه‌های سنگ فرش شده در جای جای پارک برای قدم زدن و لذت بردن گسترده است.
درختان سر به فلک کشیده در دو سوی این گذرگاه‌ها منظره‌ای رؤیایی و مسیری چشم‌نواز را پیش روی‌تان قرار می‌دهد و شما را با خود به دنیایی دیگر می‌برد.
اگر پایه کوه و کوهپیمایی باشید هم جاده کلکچال در همان نزدیکی در انتظارتان خواهد بود.مجسمه‌های نمادین و سنگی، چند صد پله برای طی کردن و بالا رفتن و تماشای سنگ‌هایی در هیبت حیوانات، ۶۰ نوع پرنده و آبنمای سنگی و دلفریب در دل پارک، همه و همه تنها بخشی از جذابیت‌های پارک جمشیدیه است که زمستان با هوای معتدل، گردش خانوادگی و لذت در آن را بیش از پیش فراهم می‌کند.
پس تا وقت باقیست به این پارک سنگی پله‌ای بروید و ببینید بر خلاف سنگی بودنش چه روح لطیفی در آن جاری است.شاید خیلی حس و حالتان با بوستان‌گردی و پیاده‌روی جور نباشد و به تاریخ معاصر علاقمند باشید.
حالا که تا اینجا آمده‌اید، می‌توانید خود را به میدان دربند یا زعفرانیه برسانید؛ تاریخ معاصر پهلوی حرف‌های نگفتنی دارد که شاید در کاخ‌موزه سعدآباد بتوان آن‌ها را با چشم دل دید و فهم کرد.
به راحتی در «راحت آباد» آرامش بگیرید
بغلی!
بگیر
آخر هفته را رج بزنید
عبرت و شگفتی را توامان می‌توانید در کاخ سفید (کاخ‌موزه ملت)، بزرگ‌ترین کاخ موجود در مجموعه سعدآباد ببینید و به فکر فرو روید.
کاخی که وجه تسمیه‌اش به رنگ سفید نمای آن برمی‌گردد، اما ممکن است کنایه‌ای باشد از سرسپردگی صاحبان آن به کاخ سفیدی دیگر!در ورودی کاخ، مجسمه‌های چکمه‌های رضا خانی و آرش کمانگیر، ترکیبی عجیب از استبداد و آزادی را به رختان خواهد کشید.
در این کاخ پرده‌های نقاشی رنگ روغن، هنر استاد حسین بهزاد با موضوع داستان‌های شاهنامه چشم‌هایتان را خیره خواهد کرد.عتیقه‌ها و آثار هنری که از حراجی‌های فرانسه خریداری شده، فرش‌های نفیس اثر هنرمندان ایرانی، مجموعه سفالینه‌های ایران (از هزاره چهارم پیش از میلاد تا سده هفتم هجری) و نسخه‌های خطی قرآن مجید، دعای کمیل، شاهنامه و دیوان حافظ (مربوط به سده‌های ۱۲ تا ۱۴ هجری قمری)، نقاشی رنگ روغن ایتالیایی، لوستر‌های ساخت فرانسه، ایتالیا و چک‌اسلواکی و ظروف غذاخوری ساخت کارخانه رزنتال آلمان و جام‌های کریستال ساخت کارخانه باکارای فرانسه، همه و همه را می‌توانید در این کاخ‌موزه ببینید، لذت ببرید و از تاریخ برای روایت بی‌خطر و هیجان انگیزش سپاسگزار باشید.ممکن است خیلی با آفتابی بودن و برف کم‌جان کوهپایه‌ها در این روز‌های زمستانی خوشحال نشوید و دلتان لک زده باشد برای روستا و روستاگردی.
خب، این هم نظری است و به واقع هیجان انگیز.
بیایید بار و بندیل جمع کنید و خود و خانواده و عزیزانتان را به روستایی بالابلند و در محاصره کوه‌های سیاه و دره‌های زوربند و زرد تولک دعوت کنید.نه، قرار نیست به بام ایران بروید؛ راه دور و دیری هم ندارد.
قرار است به روستای راحت آباد بروید که لواسان و فشم هردویشان خروجی‌هایی دارند که به آن ختم می‌شود.«راحت آباد» روستایی است پایکوهی که در ۸ کیلومتری شمال غربی گلندوئک قرار دارد و جزو دهستان لواسانات کوچک محسوب می‌شود.
از دار و درخت و معماری خانه‌های کاهگلی با در‌های چوبی و کلون گرفته تا سفیدپوش بودن و برف سبک در روستاها، زمستانش را هم مثل دیگر فصل‌ها خواستنی می‌کند.درضمن حمامی تاریخی در دل روستا جا خوش کرده و امامزاده‌ای مقدس، تبرک و برکت روستا را چند برابر کرده.
اگر دلتان لک زده برای طبیعتی جذاب و دلنشین «راحت آباد» به راحتی در دسترس است و در انتظار شما.ممکن است دورهمی خانوادگی داشته باشید، اما حوصله‌تان از خانه‌نشینی و انتظار برای صرف ناهار و شام سر رفته باشد و در عین حال دلتان بخواهد به بچه‌ها و باقی افراد جمع هم خوش بگذرد، پس بیایید یک بازی راه بیندازید.برای این بازی هرچه تعدادتان بیشتر باشد، بازی جذاب‌تر و هیجان‌انگیزتری خواهید داشت.
علاوه بر آن، این بازی نیاز به هیچ امکاناتی ندارد و کافیست بقیه افراد فامیل یا دوستانتان را کنار هم بنشانید و بازی را آغاز کنید.شروع این بازی به این صورت است که نفر اول جمله‌ای را می‌گوید که ظرفیت ادامه‌دار شدن را داشته باشد و نفر بعد باید جمله‌ای مرتبط با آن بگوید و این چرخه همین‌طور ادامه پیدا می‌کند.همه جذابیت این بازی به هوشمندی بازیکنان و دقت و مهارتشان در به کار گرفتن کلماتی است که بتوانند با آن داستان را ادامه دهند به‌طوری که از نظر منطقی هم به جمله قبلی مرتبط باشد.حتی دیده شده که بازی داستان‌سازی تا چند ساعت ادامه پیدا کرده و داستان‌های شیرینی از دل آن درآمده که خلق از آن در حیران‌اند!
درضمن هم لذت برده‌اید هم بروکراسی اداری را به طنز کشیده‌اید و ساعاتی هم شده با خانواده‌تان خوش گذرانده‌اید، این خوشی گوارایتان.با شروع فصل سرما و البته افزایش قیمت لباس‌های بافت و صد البته دستباف، جالب می‌شود اگر از مادربزرگ یا فامیلی هنرمند، کمک بگیرید و کلافی سر بیاندازید و شالگردنی، پاپوشی و لباس گرمی را با هنرتان برای خود دست و پا کنید.
هم آن‌ها احساس مفید بودن می‌کنند، هم شما خود را محک زده‌اید در دنیای ماشینی امروز.آخر سر هم صاحب دسترنجی از صبر و حوصله شده‌اید و از دستان خود جز در راه تایپ و چت کردن کار کشیده‌اید!
و مهم‌تر اینکه در حین بافتن قطعاً فرصتی برای فکر کردن هم پیدا خواهد شد.آخر هفته‌تان پر از سلامتی و فکر‌های بکر