خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 25 مرداد 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

دولت در جریان مزد کارگران از خودش مایه بگذارد

ایسنا | اقتصادی | جمعه، 12 بهمن 1397 - 09:56
یک کارشناس ارشد حوزه کار با ارزیابی دلیل عدم حضور کارفرمایان در جلسه کمیته دستمزد گفت: افزایش ۲۰ درصدی دستمزد، قدرت خرید کارگران را در سال آینده حفظ نخواهد کرد. به اعتقاد وی دولت باید با اعمال معافیت‌های بیمه‌ای و مالیاتی کارفرمایان را در جریان افزایش حداقل مزد حمایت کند.
افزايش،دستمزد،كارگران،كارفرمايان،دولت،شوراي،كارگري،قدرت،وزار ...

خلاصه خبر

یک کارشناس ارشد حوزه کار با ارزیابی دلیل عدم حضور کارفرمایان در جلسه کمیته دستمزد گفت: افزایش ۲۰ درصدی دستمزد، قدرت خرید کارگران را در سال آینده حفظ نخواهد کرد.
علی اکبر لبافی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره پیش‌بینی روند تعیین دستمزد سال ۹۸ کارگران در شورای عالی کار گفت: امسال در خصوص تعیین دستمزد کارگران شرایط خاصی داریم.
وی ادامه داد: آنچه که در سال‌های گذشته برای تعیین حداقل مزد یا افزایش سایر سطوح مزدی اتفاق می‌افتاد، ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین روش بوده که نرخ تورم را بر اساس شاخص‌های دیگر از بانک مرکزی و مرکز آمار گرفته‌ایم و مبنای محاسبه دستمزد کارگران قرار دادیم و متأسفانه وزارت کار در شرایط متفاوت اقتصادی تصمیمات متناسب با وضعیت اقتصادی نگرفته و این روند تاکنون ادامه داشته است.
می‌تواند وعده‌ای که بابت اختصاص یارانه حامل‌های انرژی به تولیدکنندگان داده بود عملی کند؛ در بحث قوانین و مقررات بانکی، تسهیلات ارزان قیمت به کارفرمایان بدهد و این تسهیلات را با نرخ ۱۰ یا ۱۵ درصد پرداخت کند یا در بحث مالیات به جای مالیات ۲۵ درصدی، مالیات کمتر با درصد کمتر بگیرد و به نوعی از کارفرمایان حمایت کند تا آنها هم بتوانند روی نرخ افزایش مزد کارگران جبران کنند.
بهتر است حداقل مزد را به شکل پلکانی افزایش بدهیم و روی نرخ افزایش سایر سطوح مزدی کارگران تغییر ایجاد کنیم.