خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر: جستجو در میان 942434 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

روایتی شگفت انگیز از تولد نخستین نوزاد آزمایشگاهی در ایران+ فیلم

باشگاه خبرنگاران | سلامت و پزشکی | چهارشنبه، 19 دی 1397 - 18:33
در این گزارش روایتی جالب از تولد نخستین نوزاد به روش آزمایشگاهی را ببینید و بخوانید.
رحم،لقاح،ايران،IVF

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، روش IVF یکی از راه های باروری در زوجین نابارور است که می‌توان لقاح را خارج از رحم و در شرایط مصنوعی مانند رحم مادر انجام داد و پس از ۲ تا ۶ روز سلول حاصل از لقاح را به بدن مادر منتقل کرد.
برای نخستین بار IVF در سال ۱۳۵۲ این عمل پیچیده با موفقیت انجام شد و در سال ۱۳۶۷ برای اولین بار در ایران ابوطالب صارمی پژوهش خود درباره IVF را منتشر کرد و ۲ سال بعد اولین نوزاد به روش آزمایشگاهی در ایران متولد شد.
یک سال بعد یک ۲ قلو در تهران به شیوه IVF متولد شدند و بدین ترتیب در پایان دهه شصت ایران برای اولین بار صاحب دانش نوزاد آزمایشگاهی به شیوه IVF یا لقاح خارج از رحم شد.
انتهای پیام/
ماجرای تولد نخستین نوزاد آزمایشگاهی در ایرانبرچسب‌ها:


سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۳ | 942434 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.