خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 01 مرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

امضای یادداشت نامه تفاهم پروتکل پارلمانی بریکس با حضور قالیباف

مشرق | بین‌الملل | پنجشنبه، 21 تیر 1403 - 18:56
رئیس مجلس یادداشت نامه تفاهم پروتکل مجمع پارلمانی بریکس را در نشست رؤسای مجالس بریکس امضا کرد؛ توسعه روابط تجاری و مالی میان اعضا و مقابله با یکجانبه‌گرایی از اهداف اصلی پیمان بریکس است.
بريكس،سازمان،رؤساي،مجالس،تفاهم،يادداشت،ابتداي،ظرفيت

به گزارش مشرق، امروز (پنجشنبه ۲۱ تیرماه) در جریان نشست رؤسای مجالس بریکس یادداشت نامه تفاهم پروتکل مجمع پارلمانی بریکس به امضای همه رؤسای مجالس حاضر در این نشست رسید و طی آن محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی این یادداشت نامه تفاهم را امضا کرد.
بر اساس این گزارش، توسعه روابط تجاری و مالی میان اعضا و مقابله با یکجانبه‌گرایی از جمله اهداف اصلی پیمان بریکس است.
سازمان بریکس یک گروه بین‌المللی به رهبری قدرت‌های اقتصادی نوظهور شامل چین، هند، روسیه، برزیل و آفریقای جنوبی است که به واسطه دارا بودن حدود نیمی از جمعیت جهان و حدود ۴۰ درصد ظرفیت اقتصاد جهانی، منابع انسانی و طبیعی غنی ظرفیت بالایی برای تأثیرگذاری بر اقتصاد جهانی دارند.
در اجلاس سران سازمان بریکس در ژوهانسبورگ، در ابتدای شهریور ۱۴۰۲ عضویت ۵ کشور جمهوری اسلامی ایران، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر و اتیوپی پذیرفته شد و این کشورها از ابتدای سال ۲۰۲۴ میلادی (دی ۱۴۰۲) عضو رسمی این سازمان شدند.