خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 03 مرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

شماره اضطراری۱۳۰ برای راهنمایی و کمک به زائران ایرانی در خاک عراق

مهر | استان‌ها | پنجشنبه، 21 تیر 1403 - 16:57
ایلام-وزیر کشور عراق از راه اندازی شماره اضطراری۱۳۰ برای راهنمایی و کمک به زائران ایرانی در خاک عراق خبر داد.
عراق،زائران،كشور،زوار،تردد،وزير،دولت،اربعين،عنوان،ايران،ساعا ...

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالامیر الشمری وزیر کشور عراق ظهر پنجشنبه در نشست ستاد اربعین در مرز مهران با حضور وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: به دور از مسائل توافق‌نامه‌ها و هر گونه پیمان و قرارداد، زائران ایرانی مهمان امام حسین (ع) هستند و تمام ملت و دولت عراق برای استقبال از زوار آماده هستند.
وی افزود: ما به عنوان دولت عراق تمام امکانات خود را اعم از تمام وزارت‌خانه‌ها و نیروهای نظامی و امنیتی را بسیج می‌کنیم اما باید گفت که خدمات دولت عراق به زوار تنها ۱۰ درصد از خدمات است و مابقی خدمات به زوار در اربعین توسط مردم عراق انجام می‌شود.
وزیر کشور عراق گفت: اعلام می‌کنم که ما تمام تلاش خود را برای برگزاری اربعین به کار خواهیم گرفت و بدانید که ما به‌عنوان دولت و ملت عراق اگر توانایی خدمتی داشته باشیم آن را دریغ نمی‌کنیم.
الشمری عنوان کرد: در خصوص تردد زوار اعم از ورود به خاک عراق و در خصوص مهر گذرنامه، مانند سال گذشته سرعت عمل خواهیم داشت و تنها موضوعی که تردد زوار را کند می‌کند موضوع بازرسی وسایل زائران است.
وی اضافه کرد: در خصوص ترمینال زرباطیه عراق بخشی از آن آسفالت شده و هر گونه مجوزی لازم باشد از دولت جهت تردد آسان و سریع اخذ خواهیم کرد.
وزیر کشور عراق تاکید کرد: در مورد اتوبوس‌ها تقاضا داریم از تاریخ ۱۵ صفر وارد عراق بشوند و برای موج بازگشت زوار نیز نیازمند همکاری و هماهنگی بیشتر هستیم که در مورد هماهنگی برای موضوعات آنی، تعامل و ارتباط بین روسای ستادهای اربعین دو کشور لازم و ضروری‌است.
وی اضافه کرد: ورود زائران به خاک عراق در ساعت‌های مختلف سازمان‌دهی شود و به گونه‌ای نباشد که تردد در برخی ساعات کم و در برخی ساعات زیاد باشد، خواستاریم که تردد در ساعات مختلف سازمان‌دهی شود تا طی فرایندی منظم ما بتوانیم آن‌ها را سامان‌دهی کنیم.
الشمری عنوان کرد: طبق توافق بین دو کشور ایران و عراق، باید زائرانی که داروهای ممنوعه به همراه دارند به پلیس ایران تحویل داده شوند و از ورودشان به عراق جلوگیری شود.
وی گفت: برای حمل برخی داروها که در ایران مواد مخدر تلقی نمی‌شوند، لازم است آگاه‌سازی شود تا زائران بدانند این داروها در عراق مخدر محسوب می‌شود و از حمل آن‌ها به عراق خودداری کنند.
وزیر کشور عراق عنوان کرد: اکنون در حال ساخت استراحت‌گاهی برای زائران در نقطه صفر مرزی عراق هستیم تا زائران بتوانند در شرایط گرما و یا ازدحام در شدت گرمای ظهر، استراحت کنند.
الشمری ادامه داد: برای هرگونه راهنمایی و کمک به زائران ایرانی در خاک عراق، سامانه‌ای با شماره اضطراری ۱۳۰ راه‌اندازی شده و افراد آشنا به زبان فارسی را به‌عنوان اپراتور این سامانه قرار می‌دهیم که زائران بتوانند در هر اتفاق و یا حادثه‌ای با آن سامانه تماس گرفته و راهنمایی شوند.