سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

طلاب موظفند تا برای حفظ قرآن و عترت مردم و زندگی ملت تلاش کنند

مهر | دین و اندیشه | پنجشنبه، 21 تیر 1403 - 16:22
انصاریان گفت: محبوب خداوند بودن معنایی عمیق دارد کسانی که در عزاداری امام حسین (ع) به عزاداری می‌پردازد محبوب خداوند است. اولین کسی که برای امام حسین (ع) روضه خواند پروردگار است.
قرآن،امام،پيامبر،اهل،دنيا،آخرت،خداوند،عمر،علي،اطاعت،بيت،حسين ...

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام والمسلمین شیخ حسین انصاریان کارشناس مذهبی به مناسبت ایام دهه اول ماه محرم در حسینیه هدایت به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: دلایل بسیار استوار، محکم، عقلی، علمی و عرفانی ثابت و مسلم وجود دارد که راه خوشبختی در دنیا و آخرت تنها قرآن و اهل بیت (ع) هستند.
وی با بیان اینکه طلاب که درس طلبگی را خوانده و آنها را فهمیده موظف هستند تا برای حفظ قرآن و عترت مردم و زندگی ملت تلاش کنند و حقایق آن را به مردم برسانند گفت: اسلام به هیچ طلبه‌ای حق ضایع کردن عمر مردم را نداده است و پیامبر می‌فرماید اگر در یک ساعت هزار نفر پای منبر یک طلبه بنشینند که گفتار او عمر مردم را تباه کند برای این جلسه هزار ساعت در قیامت برای ضایع کردن عمر مردم از او سوال می‌کنند.
انصاریان با اشاره به اینکه عمر آدمی اگر بگذرد دیگر قابل برگشت نیست عنوان کرد: بدانید از زمان پیامبر تا به امروز احدی‌در هیچ لباسی با ضعیف‌ترین دلیل نتوانسته این مسأله را رد کند و یا ثابت کند که سعادت دنیا و آخرت قرآن و اهل بیت (ع) نیست.
از سویی هم دیدید که ده‌ها کتاب استوارترین دلایل را برای اثبات قرآن و روایات بیان کردند.
این کارشناس مذهبی با بیان اینکه خداوند می‌فرماید من برای قرآن معلم قرار دادم اظهار داشت: بدون معلم نمی‌توان قرآن را درک کرد از این رو باید حقیقت آیات الهی را معلمان و کسانی که اهل ذکر هستند به انسان‌ها آموزش دهند.
بنابراین حقایق قرآن را بدون اهل بیت (ع) نمی‌توان فهمید و درک کرد.
در قرآن کریم آمده که واجب است انسان از خداوند و پیامبر اطاعت کند و همچنین تاکید می‌کند از اولی‌الامر نیز اطاعت شود یعنی وزن اطاعت از اولی‌الامر برابر با اطاعت از خدا و پیامبر است.
در کشورهایی چون عربستان بن سلمان را اولی‌الامر معرفی و در دیگر کشورهای اهل سنت حاکمان را اولی‌الامر معرفی می‌کنند در حالی که اولی‌الامر اهل بیت (ع) هستند.
وی ادامه داد: در شب معراج به پیامبر عرض شد اگر شیعیان امام علی (ع) در دنیا طاقت می‌آوردند یک پیراهن کهنه هم به آنها نمی‌دادم چون آنان با امام علی (ع) کل دنیا و آخرت را دارند؛ رَبَّنَا آتِنَا فِی‏الدُّنْیَا حَسَنَةً وَ فِی‏الآخِرَةِ حَسَنَةً؛ مراد از این دعا آن است که انسان از خود لیاقت نشان دهد و منظور از حسنه امام علی (ع) است که برای او در دنیا و آخرت قرار داده شده است.
روایت است قرآن کریم نور است و او شما را به راهی هدایت می‌کند که پا برجاترین راه است.
مقصود از این راه صراط مستقیم است.
انصاریان در ادامه بیان کرد: هر کسی در مسیری غیر از صراط مستقیم قرار گیرد عمر خود را در دنیا و آخرت تباه کرده است.
گمراهی انسان‌ها از زمان سقیفه تا به امروز آغاز شده است و اگر کسی می‌خواهد گام در صراط مستقیم بردارد باید به امام علی (ع) اقتدا کند و در مسیر ایشان گام بردارد.
روایت است نشانه عشق ورزی به پیامبر اکرم (ص) این است که هر کسی که به امام علی (ع) علاقه دارد گویا همه ائمه اطهار (ع) را دوست دارد و هر کسی که امام حسین (ع) را دوست دارد محبوب خداوند است.
این کارشناس مذهبی در پایان گفت: محبوب خداوند بودن معنایی عمیق دارد کسانی که در عزاداری امام حسین (ع) به عزاداری می‌پردازد محبوب خداوند است.
اولین کسی که برای امام حسین (ع) روضه خواند پروردگار است.