خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 04 مرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

تمایل لیبی برای پیوستن به بریکس

باشگاه خبرنگاران | بین‌الملل | پنجشنبه، 21 تیر 1403 - 16:01
وزیر اقتصاد و تجارت دولت وحدت ملی لیبی از تمایل این کشور برای پیوستن به بریکس خبر داد.
ليبي،بريكس،اقتصادي،وزير،كشور،نفع،عضويت

محمد الحویج، وزیر اقتصاد و تجارت دولت وحدت ملی لیبی به ریانووستی گفت: لیبی علاقه‌مند است به سازمان‌های اقتصادی بین المللی از جمله بریکس که به نفع اقتصاد این کشور است، بپیوندد.
وزیر امور خارجه لیبی گفت: کشور‌های عضو بریکس، یک گروه اقتصادی جهانی برای تبادل منافع بین کشور‌های عضو است و لیبی آماده است در هر سازمان اقتصادی که بتواند از آن نفع ببرد مشارکت کند و زمان مناسب را برای این کار انتخاب کند.
وی گفت که لیبی از هر اقدامی که به بهبود استاندارد زندگی مردمش و ثبات اقتصادی جهانی منجر شود، استقبال می‌کند.
در اواخر ماه مه، معاون وزیر دفاع روسیه، سرهنگ ژنرال یونس بیک یوکوروف، از بنغازی بازدید کرد و در آنجا با فرماندهی ارتش ملی لیبی دیدار کرد.
این پنجمین بازدید مقامات روسیه از لیبی از آگوست گذشته بود.
سال گذشته حدود ۴۰ کشور یا درخواست عضویت خود را به بریکس ارائه کردند یا ابراز علاقه‌مندی جدی برای گسترش همکاری‌ها با بریکس نشان دادند.اهمیت عضویت در بریکس در حال مضاعف شدن است؛ چرا که بریکس دیگر خود را نه یک ائتلاف اقتصادی کوچک بلکه گروهی شامل ۹ کشور با بیش از ۳۶ درصد تولید ناخالص داخلی در قاره‌های گوناگون می‌بیند که در حوزه‌های امنیتی و فرهنگی نیز فعال است.
مترجم: اعظم پورکند