خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 04 مرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

اختلافات داخلی صهیونیست‌ها شدت گرفت/ اسموتریچ: توافق شود، دولت را منحل می کنیم/ لاپید: اگر اسموتریچ و بن گویر از دولت خارج شوند، شبکه ای امن از اشخاص را در اختیار نتانیاهو قرار میدهیم/راهکار ارتش رژیم

مشرق | بین‌الملل | پنجشنبه، 21 تیر 1403 - 16:01
اسموتریچ وزیر دارایی رژیم صهیونیستی در یک سخنرانی بار دیگر هرگونه توافق مبادله اسرا با مقاومت را مورد حمله قرار داد و آن را یک پیروزی برای حماس و شکست برای "اسرائیل" دانست.
غزه،رژيم،صهيونيستي،اشغالي،شبكه،جنگ،اعلام،اشغالگر،اسرائيلي،تا ...

سرویس جهان مشرق - وزارت خارجه ترکیه با صدور بیانیه‌ای کشتار ده‌ها غیرنظامی بی‌گناه توسط رژیم صهیونیستی را که در مدرسه‌ای در شهر خان‌یونس غزه پناه گرفته بودند، محکوم کرد.
براساس گزارش خبرگزاری آناتولی، این وزارتخانه تاکید کرد این حملات رژیم صهیونیستی همچنین نشان می‌دهد که کابینه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این رژیم قصد دارد تلاش‌ها برای مذاکرات آتش‌بس را تضعیف کند.
وزارت خارجه ترکیه همچنین تاکید کرد کشف گورهای جمعی در شهر خان‌یونس در نوار غزه و هدف‌ قراردادن چهار مدرسه در روزهای اخیر دال بر این است که هدف رژیم اشغالگر حدف کامل ملت فلسطین است.
این وزارتخانه تاکید کرد که مقامات رژیم صهیونیستی به دلیل انجام چنین اقداماتی که تمامی ارزش‌های انسانی و قوانین بین‌المللی را نادیده می‌گیرد، در برابر قانون پاسخگو خواهند بود.
پیشتر وزارت آموزش عالی فلسطین در بیانیه‌ای فاش کرد که تعداد کل دانش‌آموزانی که در نوار غزه از زمان آغاز حملات رژیم صهیونیستی در هفتم اکتبر گذشته به شهادت رسیدند، به بیش از ۸ هزار و ۸۴۰ تن و زخمی‌ها به ۱۴ هزار و ۳۸۹ تن رسید، در کرانه باختری اشغالی نیز از ابتدای حملات ۱۰۱ دانش‌آموز شهید و ۵۰۵ تن دیگر زخمی و ۳۵۷ دانش‌آموز دیگر به بازداشت اشغالگران درآمدند.
در ادامه این بیانیه آمده است: در مجموع در نوار غزه و کرانه باختری اشغالی ۴۹۷ تن از معلمان و کادر آموزشی به شهادت رسیده، ۳ هزار و ۴۲۶ تن دیگر زخمی شدند، علاوه بر اینها در کرانه باختری بیش از ۱۱۱ تن از معلمان و کادر آموزشی بازداشت شدند.
تحولات سرزمین های اشغالی - دویست و هفتاد و هفتمین روز نبرد طوفان الاقصی
بیمارستان معمدانی و "اصدقاء المریض" در شهر غزه از خدمت خارج شدند
وزارت بهداشت فلسطین در نوار غزه اعلام کرد ارتش رژیم اشغالگر صهیونیستی در ۲۴ ساعت گذشته دست به سه قتل عام دیگر علیه غیرنظامیان فلسطینی در این باریکه زده است.
این وزارتخانه افزود که در این حملات ۵۰ فلسطینی به شهادت رسیده و ۱۳۰ نفر هم زخمی شدند.
وزارت بهداشت غزه اعلام کرد که شمار شهدای جنگ علیه غزه از هفتم اکتبر گذشته به ۳۸۲۴۳ نفر و شمار مجروحان نیز به ۸۸۰۳۳ نفر افزایش یافته است.
مدیر سازمان جهانی بهداشت تاکید کرد که هیچ مکان امنی در غزه وجود ندارد و دستور تخلیه خانه‌های فلسطینیان در شهر غزه مانع ارائه خدمات ضروری به فلسطینیان می‌شود.
تدروس آدهانوم گبریسوس تصریح کرد که بیمارستان معمدانی و "اصدقاء المریض" در شهر غزه از خدمت خارج شدند.
گبریسوس همچنین اظهار داشت که بیمارستان کمال عداون و اندونزیایی نیز با کمبود شدید سوخت، تخت و تجهیزات پزشکی مواجه هستند.
وی تاکید کرد که بیمارستان اندونزیایی با سه برابر ظرفیت خود در حال فعالیت و ارائه خدمات به فلسطینیان است.
کودک کشی صهیونیست‌ها پایان ندارد
جنبش مقاومت اسلامی حماس در بیانیه‌ای تاکید کرد که دولت اشغالگر و تروریست رژیم صهیونیستی به جنگ گرسنگی و محاصره همه جانبه ملت فلسطین در نوار غزه ادامه می‌دهد و برای شصت و چهارمین روز متوالی مانع از ورود کمک‌های غذایی و بشردوستانه به این باریکه می‌شود، کما اینکه شهرک‌نشینان اشغالگر نیز به آتش زدن محموله‌های کمک‌های بشردوستانه در گذرگاه کرم ابو سالم ادامه می‌دهند.
این جنبش افزود که اقدامات دولت اشغالگر و شهرک‌نشینان صهیونیست از هولناک‌ترین شیوه‌های جنگ گرسنگی علیه غیرنظامیان بی دفاع که بیش از ۹ ماه است با جنگ نسل‌کشی مواجه هستند، به شمار می‌رود.
در این بیانیه آمده است که فاجعه انسانی و گرسنگی و قحطی که هر لحظه به ویژه در استان‌های غزه و شمال در حال گسترش و تشدید است، نتیجه تصمیم دشمن جنایتکار صهیونیستی تحت حمایت دولت آمریکا به از بین بردن هرگونه امکان زندگی در نوار غزه علی رغم تصمیمات و قطعنامه‌های بین‌المللی و دستورات دیوان دادگستری بین المللی است که بر ضرورت ورود کمک‌های بشردوستانه و ضروری به تمامی مناطق نوار غزه تاکید دارد و این بی‌اعتنایی و بی‌احترامی آشکار به نظام بین‌الملل و تصمیمات آن تلقی می‌شود.
ارتش رژیم صهیونیستی با شدت بخشیدن به حملات خود، در تلاش برای گرفتن امتیازات بیشتر در مذاکرات با حماس است/ حمله انصارالله یمن به دو کشتی مرتبط با آمریکا و رژیم صهیونیستی/ روسای دو زمان موساد و شاباک برای از سر گیری مذاکرات به قطر سفر خواهند کرد
روزنامه عبری زبان یدیعوت احرونوت اذعان کرد که ارتش رژیم صهیونیستی حملات به شمال نوار غزه را شدت بخشیده تا اینگونه حماس را تحت فشار قرار دهد و امتیاز بیشتری از آن در جریان مذاکرات بگیرد.
این روزنامه اشاره کرد که در مقابل حماس این حملات را با وارد کردن ضرباتی سخت و کشنده به نیروهای اسرائیلی در محله تل الهوا در غزه پاسخ داد.
در عملیات‌های روز گذشته گردان‌های قسام در محله تل الهوا در غزه، تلفات سنگینی به نیروهای اشغالگر اسرائیلی وارد شد.
منابع عبری زبان به وقوع ۴ حادثه امنیتی سخت برای ارتش صهیونیستی در محله تل الهوا و وارد شدن تلفات سنگین به نیروهای اشغالگر در این منطقه اذعان کردند.
منابع محلی از درگیری مسلحانه مبارزان مقاومت فلسطین با نیروهای اشغالگر اسرائیلی در اردوگاه نور شمس در طولکرم در کرانه باختری خبر دادند.
مبارزان فلسطینی چند مین در مسیر نیروهای اشغالگر اسرائیلی منفجر کردند.
در جریان یورش صهیونیست‌ها به اردوگاه نور شمس، بولدوزرهای اسرائیلی خسارت زیادی به زیرساخت‌های این اردوگاه وارد کردند.
سرزمین های اشغالی زیر آتش انتقام حزب الله لبنان
گردان‌های قسام اعلام کرد ۴ تانک مرکاوا ۴ ارتش رژیم صهیونیستی را در خیابان بغداد در محله شجاعیه در شرق غزه با راکت‌های ضد زره یاسین ۱۰۵ هدف قرار داده است.
مجاهدان گردان‌های قسام یک میدان مین را هم در نزدیکی مسجد خالد بن ولید در غرب محله تل الهوا در شهر غزه منفجر کردند که بر اثر آن دو بولدوزر نظامی اسرائیلی از نوع D۹ به طور کامل منهدم شده و در آتش سوختند.
مجاهدان قسام یک مین ضد نفر را هم در نزدیکی برج الریاض در غرب محله تل الهوا در میان گروهی از نظامیان اشغالگر اسرائیلی منفجر کردند که طی آن این نیروها کشته و زخمی شدند.
ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد در ۲۴ ساعت گذشته ۱۱ نظامی دیگر این رژیم زخمی شدند.
۸ نظامی در نوار غزه و ۳ نفر هم در مرزهای شمالی فلسطین اشغالی زخمی شدند.
منابع عبری زبان از حمله موشکی از جنوب لبنان به جولان در شمال فلسطین اشغالی خبر دادند.
شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد ۵ موشک از جنوب لبنان به شمال جولان شلیک شده است.
رسانه‌های عبری زبان از وقوع بیش از ۸ آتش‌سوزی در مناطقی در شمال جولان اشغالی در پی حمله موشکی حزب الله خبر دادند.
منابع عبری زبان اعلام کردند بر اثر حمله موشکی حزب الله به جولان اشغالی و اصابت موشک به یک دستگاه خودرو، دو صهیونیست کشته شدند.
نبرد تن تن نیروهای مقاومت با اشغالگران در غزه
سخنگوی انصار الله یمن اعلام کرد: طی سه عملیات، دو کشتی آمریکایی و اسرائیلی و یک کشتی متعلق به شرکت مرسک را هدف قرار دادیم.
یحیی سریع اظهار داشت که عملیات‌های ما تا پایان جنگ علیه غزه و لغو محاصره این باریکه متوقف نخواهد شد.
شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد که روسای موساد و سرویس‌های امنیت داخلی رژیم صهیونیستی "شاباک" فردا برای از سرگیری مذاکرات در مورد مبادله اسرا راهی دوحه خواهند شد.
این شبکه به نقل از برخی منابع اعلام کرد که تمایلی حقیقی برای دستیابی به توافق برای مبادله اسرا وجود دارد.
اختلافات داخلی در میان صهیونیست‌ها شدت گرفت/ اسموتریچ: توافق شود، دولت را منحل می کنیم/ لاپید: اگر اسموتریچ و بن گویر از دولت خارج شوند، شبکه ای امن از اشخاص را در اختیار نتانیاهو قرار میدهیم
اسموتریچ وزیر دارایی رژیم صهیونیستی در یک سخنرانی بار دیگر هرگونه توافق مبادله اسرا با مقاومت را مورد حمله قرار داد و آن را یک پیروزی برای حماس و شکست برای "اسرائیل" دانست.
اسموتریچ در حالی که تصویری از یحیی سنوار رئیس دفتر سیاسی حماس در غزه را در دست داشت، خطاب به نتانیاهو گفت: آقای نخسست وزیر، این پیروزی نیست که در طول ماه‌های جنگ وعده داده بودی، این یک شکست قطعی است.
شبکه ۱۴ تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد که بنیامین نتانیاهو دانیل هاگاری سخنگوی ارتش این رژیم را به شدت مورد حمله و انتقاد قرار داده است.
این شبکه افزود که نتانیاهو در جلسه‌ای غیرعلنی هاگاری را به خاطر اینکه گفته بود حتی پس از ۵ سال جنگ، باز حماس در غزه باقی خواهد ماند، به باد انتقاد گرفته است.
منبع مذکور تاکید کرد که این سومین بار است که هاگاری مورد انتقاد مسئولان امنیتی و سیاسی اسرائیلی و در راس آن‌ها نتانیاهو قرار می‌گیرد.
اسموتریچ و بن گویر
رهبر جریان اپوزیسیون رژیم صهیونیستی تاکید کرد که اگر نتانیاهو برای کسب حمایت اکثریت از توافق مبادله اسرا با سختی و مشکل مواجه باشد، حاضر است یک شبکه امن را برای دولت او ایجاد کند.
روزنامه عبری زبان معاریو به نقل از یائیر لاپید تاکید کرد که نتانیاهو کنترل جنگ، روابط خارجی و دولت خود را از دست داده است.
لاپید گفت من معتقدم حماس اقداماتی انجام داده که دستیابی به توافق مبادله اسرا را ممکن ساخته است.
وی اظهار داشت: حاضر هستم در صورتی که نتانیاهو برای کسب حمایت اکثریت با مشکل مواجه باشد، یک شبکه امن برای دولت او جهت موافقت با توافق مبادله اسرا ایجاد کنم.
لاپید تصریح کرد که ایجاد شبکه امن ممکن است عمر این دولت فاسد را طولانی‌تر کند اما برای بازگرداندن اسرای اسرائیلی از غزه حاضر است هر کاری انجام دهد.
انتشار پست‌ها و یادداشت‌های صهیونیست‌ها در مورد مهاجرت از اراضی اشغالی افزایشی ۷۰ درصدی داشت
شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد شبکه‌های اجتماعی طی هفته‌های گذشته مملو از پست‌ها و یادداشت‌های شهرک‌نشینان صهیونیست برای دوستان خود بوده است که تصمیم به ترک اراضی اشغالی گرفته‌اند.
این شبکه افزود بسیاری از شهرک‌نشینان گفته‌اند جنگ کنونی که حدود ۱۰ ماه است ادامه دارد و نتایج این جنگ باعث شده تا آن‌ها به فکر ترک اراضی اشغالی بیفتند.
تظاهرات در سرزمین های اشغالی
شبکه مذکور اشاره کرد که شرکت "اسکوبر" طی هفته‌های اخیر اقدام به برگزاری یک نظرسنجی در رابطه با تمایل به مهاجرت به خارج از اراضی اشغالی کرده که نتایج آن حاکی از افزایش دو و نیم برابری تمایل صهیونیست‌ها به مهاجرت است.
به گفته این شبکه، پس از آغاز جنگ در غزه در هفتم اکتبر گذشته طی سه مرحله تمایل شهرک‌نشینان به مهاجرت افزایش یافته است.
شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی بیان کرد که بر اساس آمارها و گزارش‌ها، در مرحله نخست انتشار پست‌ها و یادداشت‌ها در مورد مهاجرت از اراضی اشغالی افزایشی ۷۰ درصدی داشت و در مرحله دوم نیز ر ماه مارس بحث مهاجرت حریدی‌ها مطرح شد و مرحله سوم نیز همچنان ادامه دارد و شهرک‌نشینان بیشتری در حال ترک اراضی اشغالی هستند.