خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 01 مرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

۱۶ هزار دستگاه ماینر در مرکزی شناسایی و جمع آوری شده است

مهر | استان‌ها | پنجشنبه، 21 تیر 1403 - 12:13
اراک- مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی گفت: ۱۶ هزار دستگاه ماینر در ۳۶۱۰ مزرعه این استان تاکنون شناسایی و جمع آوری شده است.
برق،استان،شناسايي،مركزي،ماينر،غيرمجاز،ارز،پليس،اقتصادي،شركت، ...

به گزارش خبرگزاری مهر، محمود محمودی در حاشیه برگزاری مانور سراسری جمع‌آوری دستگاه‌های استخراج رمز ارز در استان مرکزی، گفت: این مانور جهادی با هدف پیشگیری از تولید رمز ارزها با برق شهری، شناسایی و جمع‌آوری دستگاه‌های ماینر و انشعاب‌های غیرمجاز برق با دستور قضائی و تعامل و همکاری پلیس امنیت اقتصادی برگزار شد.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی افزود: مانور جمع‌آوری دستگاه‌های تولید رمز ارز محدود به یک روز نیست و در طول تابستان با هدف کاهش مصرف برق غیرمجاز و همچنین انشعاب‌های غیرمجاز برق برگزار می‌شود.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی گفت: از برنامه‌های مهم این شرکت، با توجه به سهم بالای مصرف برق دستگاه‌های ماینر، کشف مراکز غیر مجاز استخراج رمز ارز و برخورد قانونی با افراد متخلف است.
محمودی بیان کرد: ۱۶ هزار دستگاه ماینر در ۳۶۱۰ مزرعه تاکنون در استان شناسایی و جمع آوری شده که بار مصرفی آنها معادل ۵۰ مگاوات به میزان ۵ درصد پیک بار مصرفی و معادل برق مصرفی سه شهر تفرش، آشتیان و فراهان بوده است.
وی گفت: شناسایی مراکز غیرمجاز استخراج رمز ارز در استان مرکزی با جدیت ادامه دارد و انتظار است شهروندان در صورت اطلاع، مراتب را با شماره‌گیری سامانه ۱۲۱ اتفاقات شرکت توزیع نیروی برق و یا شماره همراه ۰۹۰۱۸۰۷۱۸۰۰ اطلاع دهند.
محمودی با اشاره به اینکه به عامل شناسایی برای هر دستگاه ماینر غیرمجاز از یک میلیون تا سقف ۲۵ میلیون تومان پاداش پرداخت می‌شود، افزود: در مرحله دوم پرداخت پاداش ،۳ درصد میزان بهای مصرف انرژی غیرمجاز شناسایی شده به عوامل شناسایی به میزان ۳۵ درصد، عوامل شرکت ۳۵ درصد و ۳۰ درصد آن هم به عوامل انتظامی اختصاص می‌یابد.
شناسایی ۱۵۴ دستگاه ماینر در مرکزی از ابتدای امسال
رئیس پلیس امنیت اقتصادی استان مرکزی نیز گفت: به منظور پیشگیری از استفاده غیرقانونی از انرژی گران بهای برق، با تعامل فراگیر با اداره برق استان مرکزی، مبارزه با فعالیت غیرقانونی در استفاده از دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال، ۱۵۴ دستگاه ماینر از ابتدای سال در استان شناسایی شده است.
محمد عقیل سلگی افزود: همچنین جلوگیری از قاچاق کالاهای بی کیفیت و غیراستاندارد مانند کولرهای گازی هم در دستور کار مأموران پلیس امنیت اقتصادی قرار دارد.
وی گفت: پلیس بر اساس قانون، با هرگونه اخلال در روند اقتصادی کشور، برخورد قاطع کرده و از تمامی ظرفیت‌های موجود برای امنیت جامعه بهره خواهد برد.
سلگی بیان کرد: انتظار است آحاد مردم در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت‌های غیرقانونی استخراج ارز دیجیتال در منازل، مزارع و شرکت‌ها و همچنین قاچاق کالا را در اسرع وقت از طریق تلفن ۰ ۰۹۶۳۰ به پلیس جرایم اقتصادی اطلاع دهند.
گفتنی است، در حاشیه این مانور تفاهم نامه‌ای بین شرکت توزیع برق استان مرکزی و پلیس امنیت اقتصادی فراجا در راستای شناسایی ماینرهای غیر مجاز در استان امضا شد.